سرتیتر اخبار
 

یادش بخیر، همین چند سال پیش بود، به روزهای آخر عید که می رسیدیم برنامه ریزی ها برای اینکه سیزده را کجا، چطور و با چه کسانی به در کنیم، شروع می شد و همین ها هم اتفاقا از جذابیت های هفته دوم عید به حساب می آمد و تا روز موعود که همان ۱۳ به در باشد به اوج خودش می رسید.

جانبازان 25 تا 70 درصد استان گلستان در« مسابقات رالی خانوادگی» مسیر امامزاده شیخان فاضل آباد تا گلزار شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی علی آباد کتول را پیمودند.

آسا خبر/ وحید حاج سعیدی:/ مسابقات فوتبال لیگ برتر، با قهرمانی تیم فوتبال نوین کشاورز علی آباد کتول و نائب قهرمانی تیم کیمیا رشد به پایان رسید.

این دو تیم آخرین مسابقه خود در زمین ورزشی شهید اسماعیل علی آبادی شهرستان علی آباد کتول به مصاف هم رفتند. این بازی پر گل  در نهایت با نتیجه 4 بر 4 به پایان رسید. گل های تیم علی آبادی را مسعود قره خانی( 4 گل ) و گل های تیم میزبان را امین الله پقه( 2 گل) ، رحیم پقه و بهزاد یامچی به ثمر رساندند.

در پایان این بازی جشن قهرمانی تیم نوین کشاورز علی آباد کتول با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار گردید و از اعضای تیم و کادر فنی تجلیل به عمل آمد.

DSC06979DSC06979DSC06979DSC06979DSC06979DSC06979DSC06979DSC06979DSC06979DSC06979DSC06979DSC06979DSC06979DSC06979DSC06979

در حالی که حدود 5 ماه تا پایان دولت دوازدهم باقی مانده است، سوخته سرایی سرپرست 7 ماهه فرمانداری علی آباد کتول جای خود را به جمالی فرماندار جدید داد تا در ماه های باقیمانده از دولت روحانی، این شهرستان را مدیریت کند.

کلنگ ساخت آموزشگاه ۱۲ کلاسه شهر گرمسار با حضور معاون آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، مهارتی و کاربنیان سازمان سما به زمین زده شد.

وضعیت شهرستان علی آباد کتول از نارنجی به زرد تغییر، و محدودیت فعالیت صنوف نیز با توجه به این شرایط کاهش یافته است.  مهندس سوخته سرایی فرماندار علی آباد کتول در همین رابطه اظهار داشت :خوشبختانه با اهتمام و تلاش مسؤولان و همکاری مردم، شرایط شهرستان در وضعیت زرد قرار دارد.

به گزارش زرین نامه: وضعیت شهرستان علی آباد کتول از نارنجی به زرد تغییر، و محدودیت فعالیت صنوف نیز با توجه به این شرایط کاهش یافته است. فرمانداربا اعلام این خبر، تشریح کرد : با توجه به بررسی آمار و اطلاعات شهرستان درستاد استانی مقابله و پیشگیری از بیماری کرونا، درطی ۱۰روزگذشته و اعلام رسمی دانشگاه علوم پزشکی گلستان، با نظارت اعضای ستاد مقابله با کرونا شهرستان و همکاری بسیاری از مردم عزیز این تغییر وضعیت حاصل شد و انشاءالله با یاری پروردگار و با رعایت کامل دستورالعملهای بهداشتی ستاد ملی کرونا روند کاهشی مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ ادامه داشته و وضعیت شهرستان به سمت سفید حرکت نماید.

 فرماندار برلزوم رعایت پروتکل های بهداشتی تأکید نموده و افزود :البته شرایط با توجه به ساختارهای مختلف ، شکننده است و هرگونه عادی انگاری ، شرایط را دشوار خواهد کرد. وی تصریح کرد: نباید وضعیت زرد کرونایی باعث عادی انگاری مردم شود،لذا با توجه به نزدیکی به ایام نوروز،جدیت بیشتری دررعایت این دستورالعملها لازم است. مهندس سوخته سرایی خاطرنشان کرد:
 در شرایط کنونی همچنان ناگزیر به زندگی و همزیستی با کرونا هستیم و اطلاع رسانی و دادن هشدارهای لازم به منظوراجتناب از هرگونه تجمع و دورهمی توسط شهروندان ضروری به نظر می رسد.

وی یکی از بی توجهی های شدید نسبت به شرایط کرونایی در شهرستان را برپایی مراسم تدفین و عزای فوت شدگان دانست و تشریح کرد :
اگرچه تمامی مکانهای مذهبی و عمومی طبق مصوبه ستاد مقابله با کرونا برای برگزاری مراسم ترحیم، به روی صاحبان عزا بسته است ، ولی طبق گزارشها و مشاهدات ، مشخص شده که برخی از صاحبان عزا و بستگان آنها در منازل شخصی و آرامستانها بدون رعایت فاصله اجتماعی و رعایت پروتکلهای بهداشتی ، مراسم می گیرند و همه هم شرکت می کنند، بر همین اساس و طبق مصوبه ستاد کرونا شهرستان و به جهت کنترل شرایط فوق ، برگزاری مراسم ترحیم در آرامستانها در روزهای پنجشنبه ممنوع و در سایر روزهای هفته هم با حداقل نفرات و حداقل زمان ممکن ( یک ساعت ) مجاز می باشد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا شهرستان، با تأکید بر استمرار رعایت پروتکلهای بهداشتی تصریح کرد:
با توجه به مصوبه ستادکرونا در شهرهای زرد، نماز جمعه در مصلی و مساجد با رعایت پروتکل‌های مربوطه برگزار می‌شود، که اقدام ارزشمندی است تا مردم ضمن رعایت نکات بهداشتی از سلامت روحی و روانی مراسم عبادی، سیاسی و دینی استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد:نماز جمعه با ۵۰ درصد ظرفیت در مصلی ها برگزار می‌شود، البته تلاش اینست که نسبت به رعایت پروتکل‌ها به طور جدی اقدام شود.

فرماندار درادامه درخصوص ترددها، گفت:با توجه به شرایط زرد شهرستان براساس مصوبات ستاد کرونا، ممنوعیت تردد وسایط نقلیه (ورود خودروهای غیربومی و خروج خودروهای بومی) بر اساس آخرین ابلاغ ، برای تردد بین شهرهای زرد به زرد، زرد به آبی و آبی به زرد مجوز تردد نیاز نیست، لیکن برای سفرهای ضروری به شهرهای قرمز و نارنجی باید از طریق فرمانداری مجوز بگیرند.

وی در رابطه با فعالیت صنوف ، گفت:درخصوص وضعیت بازار و فعالیت صنوف ، گروه های شغلی ۱ و ۲ و ۳ با رعایت پروتکلهای بهداشتی مجاز به فعالیت بوده ومشاغل گروه ۴ همچنان تعطیل می باشند، که جزییات آن قبلا از سوی ستاد ملی کرونا، اعلام شده است.


رئیس ستاد مبارزه با کووید ۱۹ شهرستان علی آباد کتول از مردم خواست، همچنان از ماسک استفاده و رعایت دستورالعملها را در دستورکار قرار داده و از سفرهای غیرضروری اجتناب ورزند، تا احیاناً با اوج گیری وضعیت شهرستان به خاطر عدم توجه و عادی انگاری، شاهد آثار و تبعات زیانبار زندگی اجتماعی مردم ناشی از بازگشت محدودیتها نباشیم.

فرماندار در پایان ضمن تشکر از همکاری و همراهی بسیار شایسته مردم عزیز تاکید داشت:
شهروندان محترم شهرستان، هر گونه اخبار و اطلاعیه در راستای تغییر (افزایش یا کاهش) محدودیت ها را از مبادی رسمی و از طریق ستاد کرونا شهرستان مستقر در فرمانداری دریافت نموده و توجهی به پیامها از طریق منابع غیررسمی و فضای مجازی، قبل از ابلاغ رسمی ستاد نداشته باشند.

رییس دفتر نظام مهندسی علی آباد کتول با بیان اینکه تخلف اضافه طبقات با سهل گیری در کمیسیون ماده صد به امری روتین در آمده گفت: ماده صد به کام شهر نیست و منظره و مبلمان شهری را در خود می بلعد.

 صدای کوبه درهای چوبی، آدمی را بی واسطه به صدها سال قبل تر یعنی سحرگاه شکفتن ها و رستن های ابدی رهنمون می شود. اینجا گویی تاریخ تو را می خواند و ماشین زمان دیگر یک رویا نیست! گردشگرانی که بناهای تاریخ را می پرستند، از تماشای خانه ها و آثار تاریخی شهر سیر نمی شوند 

به گزارش زرین نامه: وحید حاج سعیدی در یادداشتی نوشت: در حاشیه جنگل های روح انگیز و همیشه سبز البرز که جلوه ای بی بدیل از عظمت خداوندی و هنرنمایی طبیعت است، آمیزه هایی از هنر معماری و طبیعت چونان نگینی ارزشمند، توجه مسافران و گردشگران را به خود جلب می کنند. گردشگری در گرگان – شهر خاطرات ماندگار- با چشم اندازهای ناز آلود به سوی طبیعت هزار رنگ جنگلهای رویایی، رویای گذران لحظاتی مانا و خاص را به واقعیت بدل می سازد. معماری های چشم نواز ساختمان های تاریخی در کوچه های باریک به جا مانده از کهن دیار استرآباد در جوار جاذبه های طبیعی جنگل های سرسبز و رودخانه های پر آب دامنه البرز، اوقاتی خوش و اقامتی دلپذیر را به گردشگران نوید می دهند.

بی تردید در دل کوچه پس کوچه های قدیمی گرگان، بدون ورق زدن کتابهای دست نویس تاریخی و قرائت سفرنامه های بزرگان، می توان گذشته را قدم زد و لذت پرسه در تاریخ را با تمام وجود حس کرد. خانه های قدیمی که بوی قدمت و جاودانگی می دهند و هر بخش از این خانه ها، هنرنمایی مردانی را یادآور می شود که لزوم دقت در ساخت این بنا ها را کمتر از عبادت نمی دانستند. صدای کوبه درهای چوبی، آدمی را بی واسطه به صدها سال قبل تر یعنی سحرگاه شکفتن ها و رستن های ابدی رهنمون می شود. اینجا گویی تاریخ تو را می خواند و ماشین زمان دیگر یک رویا نیست! گردشگرانی که بناهای تاریخ را می پرستند، از تماشای خانه ها و آثار تاریخی شهر سیر نمی شوند و با تمام وجود ذره ذره تاریخ شان را می کاوند و چه خوش گفت شفیعی کدکنی: تا کجا می برد این نقش به دیوار مرا / تا بدان جا که فرو ماند چشم از دیدن و لب نیز زگفتار مرا!

خانه امیرلطیفی، خانه شیرنگی، خانه مفیدیان، خانه میر شهیدی، سرای باقری‌ها از بزرگ‌ترین بناهای به جا مانده از قاجار، سرای تقوی‌ها، مدرسه عمادیه یادگاری از دوران تیموریان، خانه تاریخی کبیر، بازارچه نعلبندان، دیوار بزرگ گرگان، مسجد جامع گرگان، آب انبار کفشگیری، کاروانسرای قزلق  و ... بخشی از کهن تاریخ این بوم و بر هستند که گردشگران علاقه مند به ابنیه تاریخی، افسون معماری شان را تا سال ها از یاد نمی برند.

تاریخ در گرگان به بناهای تاریخی محدود نمی شود. کوچه های باریک در جای جای شهر، مساجد و تکایای قدیمی، ارسی های رنگارنگ، ناودانهای کله شیری، هیاهوی چکش‌ها همراه با نواها و زمزمه‌های آهنگران و چلنگران و مسگران، چینی بند زن هایی که دستان چروکیده و پیرشان، آخرین بند ها را بر قوری های شکسته این قرن می زنند و صد ها نشانه ریز و درشت تاریخی دیگر که ما هر روز بی توجه به هویت و ارزش تاریخی شان، از کنارشان می گذریم، تاریخی بس ماندگار و جاودانه در دل دارند که گردشگران زیادی را آرزوی دیدن این لحظات و صدا هاست.

اما گرگان تنها صدا و تاریخ نیست. جاذبه های طبیعی و سرسبز این شهر پر از خاطره، در نزدیکی شهر واقع اند تا جایی که صدای چکاوک ها و هزارنش هر روز صبح خواب ناز کودکان را می ربایند!

لذت تنفس در هوای مه آلود پائیزی یا خنکای نسیم بهاری جنگل های اطراف گرگان با درختان زیبا و سر به فلک کشیده‌، بی تردید لحظات رویایی را برای گردشگران رقم می زنند. پارک جنگلی ناهارخوران، دریاچه‌ توشن،  جنگل توسکستان، ، آبشار نومل، منطقه‌ حفاظت شده جهان نما، آبشار رنگو، تپه تاریخی-فرهنگی تورنگ تپه، آبشار روستای زیارت و پارک جنگلی النگدره از جمله جاذبه های طبیعی و دیدنی گرگان هستند که تنها با چند دقیقه رانندگی می توان از مزایای گردش و تفرج در این مکان های رویایی لذت برد و اصلاً نیازی به گذر از جاده های صعب العبور و رانندگی در جاده های ناهموار نیست.

نزدیکی تفرجگاه های جنگلی به مرکز شهر امتیاز ویژه ای است که گردشگری در گرگان را از حالت تک بعدی خارج کرده است. به دیگر زبان وجود آثار تاریخی فراوان در کنار جاذبه های گردشگری طبیعی نظیر جنگل و رودخانه و آبشار و ... تنوع گردشگری را در این شهر را مثال زدنی کرده و با ذائقه گردشگران از هر طیفی سازگار ساخته است.

وجه دیگر گردشگری در گرگان، تغذیه است. کسانی که اندکی با مختصات غذاهای گرگان آشنایی دارند نیک می دانند که تنوع غذایی در گرگان چنان پر رونق و بی شمار است که پرداختن به همه زوایای آن در این مقال میسر نیست. انواع آش ها، پلو ها، خورشت ها، حلواها، شیرینی ها، نان های محلی و ... سفره گرگانی ها را به ویژه در مهمانی ها و مراسم به رنگین کمانی از اغذیه سنتی و محلی بدل می سازند که اگر بگوئیم گرگان و استان گلستان را می توان به عنوان قطب گردشگری غذا در کشور مطرح ساخت سخنی به گزاف نگفته ایم.

گرگان را در مجموع می توان به عنوان یک مقصد گردشگری متمرکز با جاذبه های گردشگری تاریخی، طبیعی، غذایی،  مذهبی، ورزشی و ... قلمداد کرد که آب و هوای معتدل، وجود هتل ها، اقامتگاه ها و رستوران های سنتی و فرنگی، مساجد و تکایا، پاساژها و مغازه های متنوع، امکان انجام انواع ورزش های آبی و هوایی و کوهستانی، دسترسی آسان و سریع به جاذبه های گردشگری در کنار وجود فرودگاه، ایستگاه قطار و ترمینال مسافربری و ... این شهر و جاذبه هایش را سر زبان ها انداخته است. امید است مسئولان با برنامه ریزی گسترده و نگاه توسعه محور، هرچه بیشتر در شناساندن این جاذبه ها و مختصات منحصر به فرد آنها بکوشند و با معرفی گرگان به عنوان یک قطب گردشگری چهار فصل، زمینه اشتغال و توسعه پایدار در بحث گردشگری فراهم شود. 

مردم شهرستان علی آباد کتول امروز آخرین راهپیمایی 22 بهمن قرن را طور دیگری رقم زدند.آن ها  در حالی که مردم ایران این روزها همچون همه جهانیان با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کنند، با وسایل نقلیه خود به خیابان آمدند تا اعلام کنند همچنان پای انقلاب اسلامی ایستاده اند و علیرغم همه ی مشکلات، پشتیبان ولایت هستند.

13 پروژه منابع آب شهرستان علی آباد کتول با اعتبار 3 میلیارد و 730 میلیون تومان در دهه فجر انقلاب اسلامی به بهره برداری رسید.

مرکز درمانی و توانبخشی بیماران روانی مزمن با اعتبار 750 میلیون تومان و ظرفیت نگهداری 60 بیمار در شهرستان علی آباد کتول افتتاح شد.

آیین بهره برداری از پروژه های شرکت مخابرات شهرستان علی آباد کتول به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به طور متمرکز در روستای رحمت آباد برگزار شد.

16 اصله نهال به یاد سردار دل ها شهید حاج قاسم سلیمانی و 15 دانش آموز شهید علی آباد کتول همزمان با یادواره شهدای دانش آموزی این شهرستان، در هنرستان امام خمینی (ره) غرس شد.

مرکز خدمات جامع سلامت مزرعه کتول به عنوان آخرین کار نیک مرد نیک اندیش علی آباد کتول، شادروان حاج رضا کردکتولی با حضور استاندار گلستان به بهره برداری رسید.

روز : ماه : سال :