سرتیتر اخبار
 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول با اشاره به سمپاشی برخی ها علیه این واحد دانشگاهی در افکار عمومی، گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی، علمی و کیفی دانشگاه آزاد اسلامی، حتی در صورت ناحیه بندی دانشگاه ها، ما جزو سر تیم ها هستیم و مستقل می مانیم.

به گزاش زرین نامه؛ علیرضا اسفندیاری مقدم در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار این پایگاه خبری تحلیلی با اشاره به افتتاح دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول در سال 1366، بیان کرد: در حال حاضر 4 هزار دانشجو از مقاطع کاردانی تا دکتری در 150 رشته ی این واحد دانشگاهی مشغول تحصیل هستند.

وی اظهار کرد: سال گذشته با برنامه ریزی های انجام شده، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول به عنوان یکی از محدود دانشگاه های سود ده در استان گلستان معرفی شد.

گام هایی فراتر از مرزهای دانشگاه

اسفندیاری مقدم با اشاره به 4 رکن آموزش، پژوهش، زیرساخت ها و تاثیرات اجتماعی اقتصادی برای رشد و توسعه دانشگاه ها، تصریح کرد: این واحد دانشگاهی در زمینه آموزش، پژوهش و زیرساخت ها رشد خوبی داشت، لذا تلاش ما طی مدت 19 ماهی که خدمتم را در این واحد آغاز کرده ام، اثرگذاری اجتماعی و اقتصادی بر محیط پیرامونی بود، زیرا معتقدم برای رشد دانشگاه باید پایمان را از مرزهای آن فراتر بگذاریم.

وی با اشاره به همکاری های برون سازمانی این واحد دانشگاهی با دیگر دستگاه ها، گفت: برگزاری همایش ملی بتن در سطح کشور، برگزاری 2 دوره کنکور با همکاری آموزش و پرورش که در آن ها 8 دانش آموز شهرستان ترازشان زیر 500 شد، برگزاری کرسی تلاوت قرآن کریم که از آن در سطح کشور به عنوان کاری ارزشمند و خوب یاد شد، پذیرش سمت رییس بازرسی انتخابات شهرستان در انتخابات ریاست جمهوری، معرفی دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان و تبیین ماموریت های آن از تریبون نماز جمعه شهرهای علی آباد کتول و فاضل آباد، برگزاری همایش زنبورداران با هدف ارتقاء سواد پرورش زنبور عسل در سطح استان، برگزاری جشن ولادت امام رضا (ع) با همکاری شهرداری فاضل آباد بخشی از فعالیت های برون سازمانی دانشگاه آزاد اسلامی در یک سال اخیر بوده است.

تغییر نگاه برای ایجاد درآمدهای پایدار

رییس دانشگاه آزاد اسلامی علی آباد کتول در بخش دیگری از این گفت و گو به فعالیت های اقتصادی این واحد دانشگاهی با رویکرد کارآفرینی و تغییر نگاه از درآمدهای شهریه ای به غیر شهریه ای پرداخت و گفت: سلف سرویس دانشگاه که در حاشیه پارک جنگلی کبودوال قرار دارد، ظرفیتی مناسب برای تبدیل به یک رستوران عمومی در سطح شهر بود، شیف شب این بخش را اجاره دادیم که علاوه بر خدمات دهی به همشهریان، سبب درآمدزایی برای دانشگاه هم شد.

اسفندیاری مقدم با اشاره به بهره گیری از پتانسیل های مختلف دانشگاه در راستای ایجاد درآمدهای پایدار، افزود: شهرستان علی آباد کتول یکی از مقاصد گردشگری در استان گلستان است که ما نیز برای بهره گیری از این ظرفیت و ایجاد درآمدهای پایدار برای دانشگاه آزاد این شهرستان، املاک دانشگاه را به طور هدفمند در اختیار گردشگران قرار دادیم.

89895

سمپاشی علیه دانشگاه در افکار عمومی

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول با اشاره به سمپاشی برخی ها در افکار عمومی مبنی بر موفق نبودن این واحد دانشگاهی در امر اقتصادی، اذعان کرد: در مدتی که خدمت من در این شهرستان آغاز شده، تغییراتی در سطح مدیریتی دانشگاه آزاد مرکزی و استان داشتیم، با این حال هیچگاه حرکت دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول به سمت رشد و توسعه متوقف نشد، اما علیرغم شکوفایی علمی و اقتصادی که اسناد آن هم موجود است، برخی ها که در پست های مسئولیتی هم هستند، می گویند این واحد دانشگاهی به درآمدزایی نرسید که به حق و منطقی نیست.

وی همچنین با اشاره به ایجاد ناامیدی برخی ها میان مردم درباره این واحد دانشگاهی، اظهار کرد: می گویند این دانشگاه روزی 8 هزار دانشجو داشت و حالا این تعداد به 2 هزار نفر رسیده، در حالی که هیچ یک از این اعداد واقعی نیست. ما در حال حاضر 1000 دانشجوی مقطع دکتری داریم. در سال های گذشته بیشتر دانشجویان مقطع کارشناسی بودند اما تاسیس مراکز دانشگاهی هم عرض در سطح استان و شهرستان و کاهش آمار دانشجویان مقطع کارشناسی، تا حدودی سبب کاهش آمار کلی دانشجویان این مقطع شده که این مسئله بر همه ی واحدهای دانشگاهی مترتب است و تنها خاص واحد ما نیست.

اسفندیاری مقدم افزود: با این حال تلاش کرده ایم با افزایش رشته ها و ارتقاء کیفیت همچنان زمینه جذب دانشجویان را در این واحد فراهم سازیم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آبادکتول اظهار کرد: وزارت علوم برای جلوگیری از رشد قارچ گونه رشته ها، برای ارزیابی آنها به طور موقت جلوی تاسیس رشته های جدید را گرفته که این نیز مترتب بر همه ی دانشگاه هاست و تنها مربوط به این واحد دانشگاهی نمی شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول گفت: شرایط جدید تاسیس رشته ها بر اساس شرایط اقلیمی، علمی، آمار دانشجویان، داشتن استاد در آن رشته و زیرساخت هاست.

وی در ادامه همچنین با اشاره به امکان تاسیس رشته در حوزه پزشکی و پیراپزشکی افزود: مسئولین پیش از ما 4 رشته در مقطع کارشناسی و یک رشته در مقطع کارشناسی ارشد را در این حوزه به طور مشروط و آزمایشی تاسیس کرده بودند که زحمات آن را را تثبیت کردیم و برای تداوم این زحمت تاسیس 5 رشته دیگر در حوزه پزشکی و پیراپزشکی را در دست اقدام داریم.

مستقل می مانیم

اسفندیاری مقدم با اشاره به برخی شایعات که این نیز توسط برخی مسئولین میان مردم پراکنده شده، مبنی بر اینکه قرار است دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول زیر نظر واحد آزادشهر برود، گفت: این حرف صحیح نیست. با آمدن دکتر طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی مرکز، موضوع ناحیه بندی واحدهای دانشگاهی مطرح شد که هنوز این امر در دست مطالعه است و اگر هم عملی شود، با توجه به موقعیت و ویژگی های منحصر به فرد دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول، این واحد جزو سرتیم ها است و مستقل خواهیم ماند.

تغییر در رشته موسیقی

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول همچنین با اشاره به اینکه این واحد تنها واحد دارای رشته موسیقی در سطح دانشگاه های آزاد کشور است، اظهار کرد: با تصمیم وزارت علوم، رشته موسیقی به 3 گرایش نوازندگی سازهای ایرانی، نوازندگی سازهای جهانی و نوازندگی سازهای نظامی تغییر یافت که با توجه به وجود اقوام مختلف در این شهرستان و وجود موسیقی های اصیل میان آن ها، اولویت ما رشته نوازندگی سازهای ایرانی است که در حال انجام کارهای اداری آن برای تغییر نام رشته و ثبت آن هستیم.

تابع مرکز هستیم

اسفندیاری مقدم همچنین با اشاره به خبر تعدیل نیروهای این واحد دانشگاهی، اظهار کرد: با رشد و توسعه هر سازمان، میزان جذب نیروی آن نیز بالا می رود، بر همین اساس در سال های گذشته تعدادی نیروی شرکتی در دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان مشغول کار شدند، اما با تغییر الگوی رشد دانشجویان از مقطع کارشناسی به مقطع کارشنای ارشد و دکتری که میزان حضورشان در دانشگاه به طور معمول یک تا 2 روز در هفته است، میزان نیاز به نیرو هم کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه طبق استاندارد، برای هر 50 دانشجو، یک نیرو لازم است، گفت: ما تابع سیاست های کلان مرکز هستیم، اما با این حال درخواست خود برای تمدید فعالیت نیروهای شرکتی به مدت یک سال دیگر را به مرکز ارائه کردیم و منتظر پاسخ مثبت آن ها هستیم.

اسفندیاری مقدم افزود: این واحد دانشگاهی 48 نیروی شرکتی دارد که بر اساس خواست مرکز، رویکرد ما تعدیل تدریجی آن هاست. برخی از این نیروها نزدیک سن بازنشستگی هستند، اما بقیه جوان هستند و باید وضعیت آن ها تعیین تکلیف شود تا بتوانند برای آینده شغلی خود تصمیم بگیرند.

نقد باید منصفانه باشد

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول با اشاره به شرایط خاص کشور و تاکید مقام معظم رهبری به حفظ وحدت، اذعان کرد: اینکه یک مقام مسئول غیر منصفانه و بدون حضور و امکان پاسخگویی بنده و ندیدن نیمه ی پُر لیوان، درباره این واحد دانشگاهی بذر ناامیدی می پراکند، مغایر سوگندی که خورده، است.

وی تاکید کرد: نقد باید با نگاه مبتنی بر عدالت و امکان شرایط برای پاسخگویی نقد شونده باشد.

اسفندیاری مقدم تصریح کرد: در ماه های اخیر علیرغم نوسانات ارزی، روابط بین الملل، شرایط سیاسی- اجتماعی، تغییرات مدیریتی دانشگاه، تغییر چارت دانشگاه، ادغام معاونت ها و موضوع ناحیه بندی دانشگاه ها که هر کدام ما را با چالشی رو به رو کرد، همواره برای ایجاد آرامش، حفظ رشته ها، ایجاد شرایط ارتقاء اساتید و تعامل با دستگاه ها تلاش کردیم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول با بیان اینکه عیار دانشگاه آزاد اسلامی را بالا می بینم، گفت: این واحد با شیبی ملایم رو به تصاعد و ارتقاء در حرکت است و علیرغم همه ی تغییرات و نوسانات، در تراز شاخص ها رشد داشته است.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

روز : ماه : سال :