سرتیتر اخبار
 

به گزارش زرین نامه: پایان بیماری کرونا یا به عبارتی انتشار ویروس کووید – 19 مشخص نیست و لزوم مراقبت بیشتر و علمی تر در این برهه حساس به ویژه برای نوزادان و کودکان ضروری است. بماند که ابتلا و فوت نوزدان و کودکان نیز در برخی شهر ها گزارش شده است. هر چند در حال حاضر نمی‌دانیم آیا احتمال ابتلای مادران بارداربه ویروس کووید-19 نسبت به عموم مردم بیشتر است یا خیر و آیا در نتیجه‌ی ابتلا به این بیماری ، مادر باردار شرایط سختی پیش رو خواهد داشت یا خیر.

۲۰۲۰۰۶۲۲ ۱۸۳۴۱۳

با این وجود ذکر این نکته ضروری است مادران باردارتغییراتی در بدن خود تجربه می‌کنند که ممکن است خطر بروز عفونت را در آنها بالا ببرد و ضرورت مراقبت بیشتر از خود در این ایام حیاتی است. سابقه‌ی شدت بیماری زنان هنگام ابتلا به ویروس‌هایی از خانواده‌ی کووید-19 و سایر عفونت‌های مسری تنفسی، مانند آنفلونزا، بیشتر بوده و همواره لازم است مادران بارداراز خود در برابر هرگونه بیماری محافظت کنند.

به منظور آشنایی بیشتر با خطرات ناشی از ابتلا به این ویروس و نحوه محافظت از مادر باردار و جنین گفتگوی کوتاهی  با "دکتر زهرا کردکتولی متخصص کودکان و نوزادان" انجام داده ایم که حاوی نکات ارزشمندی است:

مادران باردارچگونه می توانند از خود در برابر ابتلا به کرونا محافظت کنند؟

حقیقت امر پروتکل متفاوتی مادران بار دار در خصوص محافظت از خود در برابر کرونا وجود ندارد و آنها نیز باید همانند افراد عادی جامعه پروتکل های بهداشتی که از رسانه ها اعلام شده مراعات کنند، اما چیزی که در این بین مهم است ، اهمیت حفاظت از خود و جنین در چنین شرایطی است. چرا که در این دوران به واسطه بارداری بدن در حالت طبیعی قرار ندارد و ممکن است با بروز کمترین نشانه بیماری، تبعات و عوارض جدی تری به مادر و جنین وارد شود. فلذا توجه به رعایت بهداشت عمومی و پروتکل های بهداشتی در خصوص کرونا در دوران بارداری بسیاری ضروری و حیاتی است.

آیا احتمال انتقال کرونا از مادر باردار به جنین هست؟

باید بدانیم اطلاعات در مورد کرونادر بارداری بسیار محدود است و این که آیا یک زن باردار مبتلا به کرونامی تواند ویروسی را که باعث کرونا به جنین به طور مستقیم ، حین یا بعد از زایمان  منتقل کند ، هنوز به صورت دقیق مشخص نیست . با این حال ، در بررسی کودکانی که از مادر مبتلا به کرونا متولد شدند، اثار کرونا مشاهده نشد و علاوه بر این ، ویروس در نمونه های مایع آمنیوتیک یا شیر مادر تشخیص داده نشده است.

آیا دوران شیردهی با خطر احتمالی مبتلا شدن شیرخوار از طریق شیردهی مادر مبتلا همراه است؟

انتقال این بیماری از طریق تماس نزدیک با شخصی که مبتلا به کرونا تأیید شده است و گزارشها حاکی از آن است که عمدتا از طریق قطرات تنفسی بیماری ایجاد می شود. از سویی بر روی شیر تعدادی از مادرانی که به کرونامبتلا بودند، آزمایش انجام شده و هیچ علامتی از ویروس در شیر یافت نشد، احتمال انتقال از شیر مادر منتفی است. بنابراین، به نظر می‌رسد که حتی اگر فرد مبتلا به کرونا باشد شیر دادن به کودک بی خطر است. اما باید مراقب بود تا بیماری از طریق مستقیم( تنفس و تماس)  به نوزاد سرایت پیدا نکند. توصیه می شود قبل از شیردهی دست ها شسته شوند و از عطسه یا سرفه روی کودک خودداری شود و حتماً از ماسک استفاده شود. یک روش خوب دیگر دوشیدن شیربا دست یا با شیردوش است و فرد دیگری که بیمار نیست آن شیر را به کودک بدهد. البته حتماً قبل از دوشیدن شیر با دست یا با شیردوش ، دست تان را بشویید.

سخن پایانی

دوران بارداری، زایمان و دوران نوزادی کودک دوران بسیار حساس و ناشناخته هستند که رعایت اصول بهداشتی و روانی در این ایام بیش از هر زمان دیگری مهم و حیاتی محسوب می شوند. بیماری کرونا یکی از بیماری هایی است که احتمال ابتلا به آن وجود دارد و نباید از سایر بیماری ها غافل شد. استعمال دخانیات، تغذیه نامناسب، استرس و بیخوابی ، مصرف مواد مخدر و الکل و در مجموع داشتن یک زندگی پر خطر علاوه بر به خطر انداختن سلامت مادران، به صورت مستقیم بر نوزادان نیز اثر سوء گذاشته و آینده آنان را تهدید می کند.

رعایت بهداشت، مصرف میوه جات و غذاهای سالم و دارای پروتئین، ویتامین، چربی مناست و املاح مختلف ، انجام حرکات ورزشی، خواب کافی، پرهیز از رفتارهای پرتنش و تحریک آمیز، استفاده از الگوهای صحیح تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن به ویژه در دوران کرونا ضریب مقاومت بدن را در برابر بیماری ها افزایش می دهد. امید است مادران باردار و مادرانی که در این ایام وضع حمل کرده اند، با رعایت نکات فوق دوران کم خطر و شادی را تجربه کنند و فرزندانی شاد و سالم تحویل جامعه دهند.

به گزارش زرین نامه چند ماهی است که ساخت و ساز در اورژانس بیمارستان شهرستان علی آباد کتول آغاز شده است و اورژانس بیمارستان به راهروی بخش ورودی منتقل شده است. صرف نظر از مکان نامناسب این فضا، تعداد کم پرسنل باعث شده است که تا مشکلات عدیده ای برای بیماران، پرستاران، پزشکان و حتی خدمه و نگهبانان ایجاد شود.

از سویی به دلیل ضرورت ثبت وقایع اورژانس در اکثر اوقات پرستاران در حال گزارش نویسی هستند که این امر علاوه بر اتلاف وقت پرستاران مانع از خدمت رسانی شایسته به بیماران و ازدحام در اورژانس می شود و بیماران نیز به دلیل نا آگاهی از ضرورت گزارش نویسی آن را امری بیهوده می دانند! هر چند زمزمه های الکترونیک شدن گزارش نویسی از ماه های آتی به گوش می رسد ولی در مجموع به نظر می رسد می توان با برنامه ریزی و استفاده از همه ظرفیت های شهر ، آموزش مردم در کنترل خشم، تغذیه سالم و حتی تبلیغ در خصوص سایر مراکز درمانی شهر و روستاهای اطراف مانع از ازدحام بیماران در بیماران به ویژه در اورژانس شد.

در واقع تقویت بخش خصوصی و معرفی درمانگاه های خصوصی و حتی دولتی شهر نظیر بیمارستان تامین اجتماعی و راه اندازی یک اورژانس مختصر در بیمارستان قدیمی شهر شهر می تواند در کاهش مراجعات به بیمارستان موثر باشد. چرا که بیمارستان تامین اجتماعی نیز آنچنان که باید برای مردم شناخته نشده نیست و با وجود شبانه روزی بودن این مرکز بسیاری از مردم ترجیح می دهند حتی برای تزریق یک آمپول ساده به اورژانس بیمارستان شهر مراجعه کنند.

در این بین با وجود زحمات شبانه روزی پزشکان و پرسنل اورژانس و سایر بخش ها که در همه ایام سال با تمام مشکلات و مشقات به خدمت رسانی به بیماران مشغول هستند ، پرستارانی هم هستند که اصول برخورد شایسته با مراجعه کنندگان را به خوبی نیاموخته اند . توهین به یکی از جانبازان انقلاب در ماه گذشته یکی از این موارد است که البته با توجه به برخورد قاطع مدیر داخلی بیمارستان و حراست مرکز بهداشت با پرستار خاطی و صلاحدید امام جمعه محترم از پیگیری موضوع امتناع به عمل آمد و در صورت تکرار قطعاً موضوع از طریق مراجع قانونی پیگیری می شود. شایسته است مسئول محترم اورژانس نیز در این خصوص هم تدابیر جدی اتخاذ نمایند تا شاهد حوادث مشابه نباشیم.

در خاتمه امید است مسئولان ضمن پیگیری تکمیل اورژانس بیمارستان و حمایت از بخش خصوصی به ویژه  در راه اندازی و افتتاح کلینیک خصوصی شهر زمینه برای ارائه خدمات شایسته به بیماران منطقه فراهم نمایند.

عدم انباشت مواد زائد در بدن و دفع مرتب و طبیعی فضولات تجمع‌یافته باعث حفظ سلامتی و نشاط در فرد می‌شود که می‌توان با رعایت ۴ دستور طب سنتی به این مهم دست یافت.

مصرف داروهای آنتی بیوتیک به مدت بیش از دو ماه عوارض شدیدی برای زنان دارد

عفونت ادراری در مردان کمتر از زنان مشاهده می شود، اما بروز عفونت ادراری در مردان پیامدهایی در پی دارد، در ادامه اطلاعات کامل در رابطه با عفونت ادراری در مردان بیان می شود

روز : ماه : سال :