سرتیتر اخبار
 

پدر پزشکی جامعه‌نگر ایران گفت: ترشحات “پرولاکتین” هورمونی است که غیر از ترشح شیر، به‌دلیل مهار سایر هورمون‌ها باعث پیشگیری از بارداری می‌شود و یا دوره‌های پریود را در خانم‌ها نامنظم و حتی قطع می‌کند.

به گزارش زرین نامه به نقل از امتداد نیوز، پروفسور محمد اسماعیل اکبری در پاسخ به سوال درباره ساقه مغز انسان که غده ای در آن وجود دارد که پر از رمز و راز است، اظهار داشت: این غده، “هیپوفیز” نام دارد و مسئول هدایت و عملکرد ترشح بسیاری از غدد مثل تیرویید تخمدان، پستان، فوق کلیه و … است. استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: یکی از ترشحات آن “پرولاکتین” است که مورد سوال مخاطبین نیز است. این هورمون سبب ترشح شیر می‌شود و در هنگام شیردهی بیشترین تر‌شح را دارد.

این هورمون غیر از ترشح شیر، به‌دلیل مهار سایر هورمون‌ها باعث پیشگیری از بارداری می‌شود و یا دوره‌های پریود را در خانم‌ها نامنظم و حتی قطع می‌کند. مشاور عالی وزیر بهداشت و رئیس مرکز تحقیقات سرطان ادامه داد: درجات مختلفی از نشانه‌ها می‌تواند از ترشح این هورمون پیدا شود، از جمله در تعداد زیادی از خانم‌ها که بیشترین تعداد از نظر ابتلا به پُرترشحی پرولاکتین هستند، هیچ اقدام درمانی نیاز نیست.

مثلاً ترشح از نوک سینه، بهم خوردن پریود و غیره. پروفسور اکبری با بیان اینکه “حوصله” بسیاری از این موارد را درمان می‌کند و کار اختصاصی لازم نیست، بیان داشت: در برخی موارد درمان‌های متابولیکی یعنی بهتر کردن سوخت و ساز بدن درمان انتخابی است، و در موارد کمتری هم از داروی «برم کریپتین» استفاده می‌شود.

این فوق‌تخصص جراحی غدد و سرطان از دانشگاه جانزهاپکینز آمریکا خاطرنشان کرد: البته موارد بسیاد نادری وجود دارد که به‌دلیل بزرگ شدن غده در مغز این ترشح زیاد می‌شود و ممکن است مداخله جراحی بخواهد.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

روز : ماه : سال :