سرتیتر اخبار
 

سرپرست واحد نظارت و ارزیابی فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا وداروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه در ایران نمک دریای دارای مجوز وجود ندارد، گفت: تمامی نمک‌های موجود با این عنوان در عطاری یا حتی بعضی فروشگاه‌ها، غیر مجاز است و در صورت مشاهده حتما برخورد می‌شود.

 به گزارش زرین نامه به نقل از ایسنا ؛ به تازگی مشاهده شده است افراد سودجو، نمک دریا را دارای خواصی همچون پایین آورنده فشار خون، کاهش دهنده ورم دوران بارداری، از بین برنده سینوزیت، شفاف کننده پوست و ضد لک، از بین برنده سودا، صفرا و بلغم و حتی تأمین کننده ید مورد نیاز غده تیروئید عنوان می‌کنند، که همه این‌ها خلاف واقعیت است و بهتر است به واقعیت‌هایی درباره نمک مصرفی و نمک دریا اشاره شود.

دکتر رزیتا خوئینی - سرپرست واحد نظارت و ارزیابی فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نوع نمک مصرفی مردم کشور گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور لازم است مردم نمک تصفیه شده یددار مصرف کنند، مصرف هر گونه نمک غیر از این مورد خطرناک و دردسر ساز است.

خوئینی ادامه داد: بر روی بسته‌بندی نمک‌های استاندارد حتما آرم "سازمان غذا و دارو" وجود دارد که شهروندان هنگام خرید باید دقت کنند. البته روی بسته‌های نمک علامت «سیب سلامت» درج نمی‌شود و در بعضی مواقع شباهت این دو علامت همشهریان را دچار سردرگمی می‌کند.

وی در رابطه با نمک دریا گفت: در کشورهای خارجی، نمک دریا از آب‌های روان و تمیز استخراج می‌شود و پس از انجام اقدامات لازم بر روی این نمک از جمله تصفیه آن، مصرف می‌شود. اما لازم به ذکر است که در ایران هیچ گونه نمک دریایی که دارای مجوز بوده و استاندارد باشد، وجود ندارد و تمام نمک‌های موسوم به نمک دریا که امروزه در عطاری‌ها به فروش می‌رسد، غیر مجاز و غیر قانونی است.

خوئینی با توصیه به شهروندان گفت: هیچ‌گاه شهروندان به تبلیغات و مطالب فریبنده اعتنا نکنند؛ زیرا خطراتی که نمک‌های دریای موجود در عطاری‌ها دارند، جبران‌ناپذیر است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه فاضلاب صنایع و کارخانجات متعدد به آب دریا سرازیر می‌شود، نمک‌های موجود در دریا به انواع فلزات سنگین آلوده می‌شود و حتی رنگ این نمک‌ها بر خلاف تصور ما سفید نبوده و به رنگ قرمز کمرنگ دیده می‌شود.

سرپرست واحد نظارت و ارزیابی فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: نمک دریا دارای انواع ناخالصی از جمله مواد نامحلول مانند شن، ماسه، خاک، گچ و مواد آلوده کننده، مواد محلول سخت از جمله کلسیم و منیزیم و فلزات سنگین مانند سرب، جیوه، آرسنیک و کادمیوم است و می‌تواند عوارض نامطلوبی در دستگاه گوارش، کبد، کلیه‌ها و ریه ایجاد کند و حتی منجر به مسمومیت شود.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، خوئینی در پایان تاکید کرد: همچنان که توضیح داده شد در ایران نمک دریای دارای مجوز وجود ندارد و تمامی نمک‌های موجود در عطاری یا حتی بعضی فروشگاه‌ها، غیر مجاز است و در صورت مشاهده حتما برخورد می‌شود.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

روز : ماه : سال :