سرتیتر اخبار
 

نشریه آمریکایی نیویورک تایمز با اذعان به گسترده بودن جمعیت مشایعت کننده پیکر سردار سلیمانی، مدعی شد که قرار است این جمعیت عظیم با "غذای رایگان" پذیرایی شوند!

به گزارش زرین نامه به نقل از مشرقتصاویر حضور میلیونی مردم پایتخت ایران برای تشییع پیکر پاک حاج قاسم سلیمانی و یاران شهیدش، بهت جهانی را برانگیخت و عمده رسانه‌های خارجی را مجبور به پوشش پر ضریب این رخداد عظیم کرد.

این رسانه‌ها با انتشار تصاویری از تشییع سردار سلیمانی در اهواز، مشهد و تهران و نیز تصاویر اقامه نماز رهبر انقلاب بر ابدان شهدا، هریک تلاش کردند تا با توجه به خط مشی‌های دوستانه یا دشمنانه خود به انعکاس این رویداد تاریخی بپردازند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید، رصد مشرق از کیفیت پرداخت رسانه‌های نامدار خارجی به تشییع سردار سلیمانی، همزمان با برگزاری این مراسم تاریخی در تهران است:

***

"المیادین" تمام گزارش‌ها و اخبار تاپ خود را به رخدادهای مربوط به شهادت و تشییع جنازه سردار سلیمانی اختصاص داد.

این رسانه عربی همچنین در اصلی‌ترین گزارش صفحه یکم خود، تشییع پیکر پاک سردار سلیمانی در تهران را میلیونی نامید و صحبت‌های دختر مکرّم این شهید در مراسم تشییع در تهران را منتشر کرد.

"یواس‌ای تودی" در یک گزارش تصویری با اشاره به راهپیمایی عزادارانه نمازگزاران تهرانی در روز جمعه گذشته؛ این حرکت را "تظاهرات هزاران نفری ایرانیان علیه آمریکا" نامید و تعدادی از تصاویر سردار شهید سلیمانی را منتشر کرد.

خبرگزاری انگلیسی "رویترز" هم که روز یکشنبه گذشته گزارش تصویری کاملی از تشییع عظیم سردار سلیمانی در اهواز منتشر کرده بود؛ مراسم تهران را "اجتماع عظیم مردم" توصیف کرد و تیتر خود را به صحبت‌های دختر سردار سلیمانی در این مراسم اختصاص داد.

رویترز نوشت: دختر او اخطار "روز تاریک" را به آمریکا داد.

این رسانه همچنین به حضور متحدان ایران در مراسم تشییع جنازه سپهبد سلیمانی نیز اشاره کرد.

شبکه خبری "الجزیره" رسانه دیگری بود که حضور مردم تهران در مراسم تشییع سردار سلیمانی را "دریای عزاداران" نامید و مطالبه آنها را انتقام قتل سردار شهید دانست.

الجزیره به مناسبت شهادت سردار سلیمانی، هدر سایت خود را نیز با تصویری از اجتماع عظیم تهرانی‌ها تغییر داد و به پوشش اخبار مربوط به شهادت سردار سلیمانی پرداخت.

این رسانه عربی در یکی از گزارش‌های خود پیرامون انتقام ایران نوشت: اگرچه هنوز مشخص نیست که ایران چگونه یا چه زمانی می‌تواند پاسخ دهد، اما به نظر می‌رسد هر پاسخی پس از پایان دوره سوگواری سه روزه باشد.

صفحه نخست خبرگزاری الجزیره

پایگاه آمریکایی "دیلی بِست" رسانه دیگری بود که در اصلی‌ترین گزارش امروز خود، به شهادت سردار سلیمانی و خشم ملی ایران علیه آمریکا پرداخت.

دیلی بست با انتشار تصاویری از تشییع جنازه سپهبد سلیمانی، نوشت: قتل سردار سلیمانی برای رهبران و شهروندان ایرانی، یک عمل جنگ طلبانه محسوب می‌شود.

نشریه آمریکایی "نیویورک تایمز" هم با تیتر "اجتماع عزاداران در خیابان‌های ایران برای تشییع سلیمانی" به این خبر پرداخت و در متن خبر خود مدعی شد که مراکز دولتی در ایران قرار است پشتیبانی از مراسم تشییع را با آب و غذای رایگان بر عهده داشته باشند!

تصویری که نیویورک تایمز از تشییع سردار سلیمانی در اهواز منتشر کرد

خبرگزاری آلمانی "دویچه‌وله" نیز با انتشار اخبار مربوط به تشییع پیکر سردار سلیمانی در اصلی‌ترین گزارش صفحه اول خود؛‌ مدعی شد که اگرچه تلویزیون ایران جمعیت حاضر در این مراسم را میلیونی توصیف می‌کند ولی منابع خارجی نمی‌توانند این موضوع را تأیید کنند!

دویچه‌وله در عین حال تصویری از جمعیت متراکم تشییع‌کنندگان تهرانی در میدان انقلاب را در همین گزارش منتشر کرد.

نشریه "فارین پالیسی" نیز در جدیدترین مقاله خود با موضوع شهادت سردار سلیمانی، به یک نظرسنجی در آمریکا اشاره کرد که به موجب آن، اکثریت مردم آمریکا ترامپ را مقصّر افزایش تنش با ایران می‌دانند.

این نشریه تصریح می‌کند که آمریکایی‌ها در قبال اهداف ترامپ برای ایران دچار اختلافات عمیقی هستند.

نشریه انگلیسی تایمز ناگزیر به انتشار خبر مربوط به تشییع جنازه عظیم حاج قاسم در ایران شد و در انتهای گزارش خود اینطور ادعا کرد که یکی از فرماندهان سپاه قدس به تایمز گفته است که سربازان انگلیسی آسیب جانبی حمله ما به نیروهای آمریکایی هستند!

ایندیپندنت، دیگر نشریه بریتانیایی هم در گزارش اول خود با انتشار تصویری از خودروی حامل ابدان حاج قاسم و همرزمانش در میان خیل تشییع‌کنندگان تهرانی، به شرح مواضع خصمانه نخست‌وزیر این کشور علیه ایران اسلامی پرداخت.

در همین حال، رسانه آمریکایی "نیوزویک" طی خبری از هشدار دولت چین به شهروندان این کشور برای سفر به آمریکا خبر داد.

شبکه خبری راشاتودی در کشور روسیه نیز تشییع سردار سلیمانی را بصورت زنده پخش کرد.

 

 

سردبیر روزنامه «سازندگی» با بیان اینکه آمریکا انتقام داعش را از حاج قاسم گرفت، گفت: حالا رسانه‌های غربی و فارسی‌زبان می‌خواهند با واژه‌سازی‌هایی نظیر «قتل هدفمند» از بار روانی جنایتشان کم کنند.

به گزارش زرین نامه «محمد قوچانی» در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره آزادی بیان به سبک غربی‌ها و بستن صفحاتی که تصاویر مربوط به سردار حاج قاسم سلیمانی را منتشر کرده‌اند، گفت: چیزی که وجود دارد این است که به نظر من خلاف ادعایی که رسانه‌های شبکه‌های اجتماعی دارند، یک نُرم‌هایی برای خود تعریف می‌کنند که اهداف پنهان آنها را نشان می‌دهد. شبکه‌های اجتمای برای یک گفت‌وگوی عام و فراگیر در سطح جامعه و جهان به وجود آمده و می‌گویند ما از محدویت‌های دولت‌ها عبور می‌کنیم و به جای اینکه به سازمان‌های بزرگ رسانه‌ای بها بدهیم، به افراد بها می‌دهیم. اما در پشت پرده یک معیارها و نُرم‌هایی قرار می‌گیرد که ماهیت دوگانه آنها را مشخص می‌کند.

وی ادامه داد: از جمله در همین بحث مربوط به تروریسم. یک قواعدی در عرصه بین‌الملل وجود دارد به نام حقوق بین‌الملل که می‌گوید کشورها حق حاکمیت ملی دارند و نهادهایی که تابع حاکمیت ملی خود باشند، آن ملت‌ها را نمایندگی می‌کنند. شما هرگز نمی‌توانید یک نهاد قانونی مثل ارتش، سپاه، پلیس، صداوسیما یا دولت را تا زمانی که یک کشور مشروعیت سیاسی دارد، به عنوان یک نهاد تروریستی اعلام کنید.

قوچانی تصریح کرد: تروریسم یک تعریفی دارد و یک سازمانی است که مستقل از حاکمیت‌های ملی شکل می‌گیرد. در این میان دولت‌هایی مثل اسرائیل هم هستند که رفتار و ساختار تروریستی دارند. کشوری که در سازمان ملل کرسی دارد، انقلاب در آن شکل گرفته و انتخابات در آن شکل گرفته،‌ تا زمانی که مردمشان نخواهند، شما نمی‌توانید آن را تروریستی اعلام کنید.

وی افزود: در مقابل، در تاریخ برای اولین بار اتفاق افتاده است که فرمانده یک کشور را ترور می‌کنند و یک کشور سوم می‌آید اعلام می‌کند که من این اقدام تروریستی را انجام دادم. شما آن را تروریست نمی‌دانید ولی آنکه قربانی شده را تروریست می‌دانید؟، این تناقض عجیبی است!

سردبیر روزنامه سازندگی تاکید کرد: نمادهای تروریستی بسیاری در دنیا هم وجود دارد. مانند فیلم «جوکر» که رسما ترویج خشونت و ترور است و منشاء برخی نابهنجاری‌ها در برخی کشورها شده و در تمام دنیا هم پخش شده است. اگر من عکس آن را در اینستاگرام بگذارم، حذف نمی‌شود، ولی اگر عکس حاج قاسم را بگذارم، حذف می‌شود.

وی با بیان اینکه جای ظالم و مظلوم تغییر کرده، گفت: اگر برخی بگویند که حاج قاسم تروریست بوده، خود ترامپ که دارد اعلام می‌کند من او را ترور کردم. خوب الان قاعدتا اگر ما عکس ترامپ را هم بگذاریم، باید حذف کنند، اما چرا این کار را نمی‌کنند؟

قوچانی درباره پوشش خبری رسانه‌های خارجی از شهادت سپهبد قاسم سلیمانی و استفاده از اصطلاح «قتل هدفمند» نیز تصریح کرد: ژورنالیستی که ما می‌شناسیم، تعریفش مشخص است و هر اقدام غافلگیرانه‌ای که خارج از قواعد قانونی باشد، تروریسم است. حال اگر اتفاقی در یک مترو بیافتد آن را ترور می‌دانند اما دستور کشتن یک مقام نظامی در یک کشور دیگر را ترور نمی‌دانند؟

وی در پایان گفت: این واژه‌ها را می‌سازند تا از بار روانی جنایتشان کم کنند. مردم از قدیم هم می‌دانستند و امروز هم می‌دانند داعش کیست، تروریست کیست،  اما در رسانه‌هایشان می‌خواهند بار منفی آن را کم کنند و از این طریق از تروریسم دفاع می‌کنند. با این الفاظ می‌خواهند واقعیت را از ذهن مردم دور کنند. آنها پولشان را از سعودی‌ها می‌گیرند که آن بلا را سر جمال خاشقچی آورند، شما چه انتظاری دارید؟‌ آنها خودشان حکومت تروریست هستند و کسانی که خودشان داعش را به وجود آورده‌اند، انتقام داعش را از حاج قاسم گرفتند و به روشنی این موضوع مشخص است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام مهمی شهادت سردار بزرگ و پرافتخار اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهان ایشان بویژه مجاهد بزرگ ابومهدی المهندس را تبریک و تسلیت گفتند و با تأکید بر اینکه انتقام سختی در انتظار جنایتکاران حادثه دیشب خواهد بود، خاطرنشان کردند: خط جهاد و مقاومت با انگیزه مضاعف ادامه خواهد یافت،‌همه دلبستگان مقاومت خونخواه شهید سلیمانی هستند و ادامه مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ تر خواهد کرد.

در پرونده درخشان سردار سلیمانی، ابومهدی المهندس و دیگر شهیدان این جنایت، جرمی جز دفاع از اسلام و مردم، و منافع ملت‌های منطقه و پاکسازی خاورمیانه از لوث وجود ناپاک تروریست‌ها حک نشده است.

 

گزارش زرین نامه به نقل از  خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید محمود هاشمی ارزگانی، محقق و پژوهشگر علوم دینی و سیاسی افغانستان و استاد حوزه و دانشگاه در یادداشتی اختصاصی که در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد، به ابعاد شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

در این یادداشت آمده است:

بسم رب الشهداء والصدیقین

(...قال یالیت قومی یعلمون * بما غفرلی ربی وجعلنی من المکرمین(یس/27)

«کاش مرد م [و همرزمان] من می دانستند چسان خداوند مرا بخشیده و در شمار گرامیان قرار داده است.!»

مالک اشتر علی زمان، خارچشم دیوان و دَدان، بازوی ستبر و استوار ولایت، فرمانده رشید و مؤمن جبهه مقاومت، دربرابر تروریسم، صهیونیسم و استکبار بین المللی، سردارسپهبد حاج قاسم سلیمانی ، در پگاه جمعه و میعاد یاران، و ساعات نیایش بامدادی نیایشگران و منتظران، سر بر آستان معبود سُود و به جمع عباد الله «مُکرَمین» و مائده نشینان «عندربهم یرزقون» پیوست و ردای شهادت بر تن کرد، که جز آن، خواسته و برازنده او نبود.!

بی شک داغ و فقدان سردار شهید سلیمانی و همرزمان شهیدش همچون ابومهدی المهندس، جراحت بی التیام بر قلب رؤوف امام امت، جبهه وسیع  وپیروزمقاومت- حزب الله، فاطمیون، زینبیون ، حیدریون-  ویکایک دلدادگان به عزت  و استقلال ملت های مسلمان، به وِیژه ملت آزاده ایران و خانواده‌های معزز آن شهیدان، بر جای نهاد واشکی دریا سان برگونه های راد مردان خط مقدم سنگرمقاومت، یتیمان پدرمرده در مسلخ  شقاوت وافراطیت، جهان خواری وسلطه طلبی، جاری ساخت.!

این جنایت از سویی، با وضوح هرچه بیشتر همدستی تروریست‌های داعشی و دولت فاشیست و تجاوزگر امریکا و رژیم صهیونیستی و سرسپردگان منطقه‌ای آنان، و ازسوی دیگر خوی و منش تجاوزگری و فراقانونی دولت آمریکا وعدم پای بندی آن به میثاق ها و منشورهای بین المللی و حق حاکمیت ملی کشورهای مستقل را نشان داد. 

چه؛ در پرونده درخشان سردار سلیمانی، ابومهدی المهندس و دیگر شهیدان این جنایت، جرمی جز دفاع از اسلام و مردم، و منافع ملت‌های منطقه و پاکسازی خاورمیانه از لوث وجود ناپاک تروریست‌ها حک نشده است.

آنان نه سهمی در نسل کشی  و تصفیه قومی سرخ پوستان داشتند و نه بمباران اتمی «نا کا زوکی» و«هیروشیمای» ژاپن و نه استفاده از مادربمب در افغانستان، ونه غارت نفت عراق، لیبی، سوریه وعربستان. و نه حتی انفجار برج‌های تجارت جهانی آمریکا و یا سلاخی جمال خاشقجی در سفارتخانه و مرکز امن شهروندان.؟!

اما دست انتقام خدای دادگر و قاصم جبّاران و خون به ناحق ریخته شهیدان در کمین است و صفوف متحد، پیوسته و زمان شناس امت، و آمادگی جبهه منصور مقاومت، از نیجریه تا لبنان، از شام تا فلسطین، از عراق تا بحرین و یمن، از پاکستان تا افغانستان و تمامی زخم خوردگان در گستره زمین و جغرافیای استضعاف و ایمان، با اراده مصمم‌تر از پیش، رونده راه آزادی، و افرازنده پرچم عدالت‌جویی وخون خواهی شهیدان، تحت زعامت ولیّ امرِ زمان خواهند بود.

و سپاه توحش و خشونت، با هرنام و عنوان؛ القاعده یا داعش، سپاه صحابه یا بوکو حرام، طالبان، یا جیش الظلم و الخذلان، و انبوه اعوان الشیاطین در زیر چتر حمایت موشک‌ها، بمب‌افکن‌ها و پهبادهای فوق مدرن خون آشامانِ گاوچران، و اغوای زَرداران و دشنه به دوشان، و گنبد آهنین گوساله پرستان، طرفی نخواهند بست.

و با شهادت سردار سلیمانی‌ها و ابومهدی‌ها، عمادها و ابوحامدها، راه طی شده داعش و لشکر خلافت تکفیری بار دیگر گشوده و تعمیر، و اضغاث و احلام شیاطین تعبیر، نخواهد شد.

چه؛ سوریه امروز و دیروز، عراق پیشین و کنونی، افغانستان گذشته و اکنون، بسی تفاوت‌ها دارد، پشته از تجربه اندوخته‌اند، طعم تلخ حاکمیت تکفیریان را دیده و یا چشیده‌اند، دوست و دشمن، حافظان و حامیان راستین حقوق بشر را از کشندگان نسل بشرباز شناخته‌اند.

اکنون نه تنها بذر تکفیر واستعمار در هیچ مزرع و قلمرو اسلامی نمی‌روید و حاصلی جز ندامت و پشیمانی در خرمن تطاول گران گرد نمی‌آید. که برعکس، نوید پایان سلطه جهنمی سلطه جویان بر مقدرات ملت‌های مسلمان شتاب بیشتر می‌یابد و پرچم مقاومت در اهتزاز، و بانگ رسای پیروزی برمأذن جان‌های وحی آشنای مجاهدان و منتظران دولت حق و عدالت مطلق، به بلندای انتظار طنین انداز می‌شود که :«ألیس الصبح بقریب؟.!»

 

 

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای تاکید کردند: « جریانی به‌دنبال فراموش شدن جهاد وشهادت است باید درمقابل آن ایستاد.»

روز : ماه : سال :