سرتیتر اخبار
 

قم - یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: مشکلات اقتصادی کشور تنها مربوط به تحریم نیست و اگر بر گران فروشی اشراف داشته باشیم می‌توانیم بسیاری از مشکلات اقتصادی را حل کنیم.

به گزارش زرین نامه به نقل از مهر ؛ آیت الله العظمی حسین نوری همدانی ظهر پنجشنبه در دیدار اعضای سازمان دیده بان شفافیت و عدالت بیان کرد: تمامی سمت ها و مسئولیت ها دارای ابعاد متعددی هستند و زمانی می توانند تاثیرگذار باشند که از همه جهت کامل باشند.

وی گفت: در بدن انسان میلیون ها سلول وجود دارد که اگر تمامی اعضا و دستگاه ها سالم باشند یک انسان سالم را تشکیل می دهد همانگونه که یک جامعه سالم جامعه ای است که در تمام ابعاد فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کامل باشد و اگر در یک بعد ناقص باشد دیگر آن جامعه کامل نیست.

استاد سطوح عالی حوزه با تاکید بر لزوم ایجاد جامعه ای کامل در همه ابعاد توسط انسان افزود: همه مردم باید برای جلوگیری و مبارزه با فساد تلاش کنند.

وی بیان کرد: در اسلام دو مرحله قانون گذاری و اجرا وجود دارد که مهم مرحله اجرا و عمل است.

آیت الله نوری همدانی ضمن تقدیر از فعالیت سازمان دیده بان شفافیت و عدالت افزود: این سازمان برای شفاف سازی، اجرا و نهی از ضد ارزش ها و امر به ارزش ها تلاش می کند بنابرین در حال انجام اقدامی مهم است.

وی بیان کرد: نماز زیاد خواندن و روزه زیاد گرفتن کافی نیست بلکه باید به فردی اعتماد کرد که راستگو باشد و امانت را نیز رعایت کند.

این مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه خداوند در قرآن و امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه امانت های بسیاری را برای ما قرار داده است، افزود: امیرالمومنین علی(ع) در نامه پنجم خود نوشته است که عمل و شغل تو وسیله امرار معاش نیست بلکه امانتی است که به گردن تو قرار داده شده است بنابراین افرادی که سمتی بر عهده می گیرند امانت دار ملت هستند و در صورت خیانت به یک ملت ظلم کرده اند.

وی با بیان اینکه در اسلام سمت ها و شغل ها باید بر اساس صداقت، راستی، تقوا و پاکی باشد، افزود: چنانچه انحرافی در این مسیر شکل گرفت باید ملت مانع آن شوند.

تاکید بر توجه به وضعیت اقتصادی، فرهنگی مردم

آیت الله نوری همدانی ضمن تاکید بر توجه به وضعیت اقتصادی، فرهنگی و ارزش های مردم افزود: افرادی از نخبگان با بصیرت کامل تنها به نوشتن اکتفا نکرده اند بلکه برای مبارزه با فساد قیام کرده و به حرکت در آمده اند.

وی بیان کرد: اگر عده‌ای در جامعه برای دعوت مردم به خیر و اسلام در برابر فساد بپاخیزند و به امر به ارزش‌ها و نهی از ضد ارزش‌ها بپردازند، آن ملت به رستگاری می‌رسد.

این مفسر قرآن کریم گفت: این سازمان در انجام اقدامات مهم خود باید ابتدا خود را آماده سازد و بعد به امر به معروف و نهی از منکر بپردازد.

وی در خصوص وضعیت اقتصادی مردم افزود: مردم از نظر معیشت در مضیقه و تنگنای گرانی و نبودن شغل قرار دارند که وضعیتی غم انگیز است بنابرین باید در خصوص این مساله شفاف سازی انجام گیرد.

آیت الله نوری همدانی ادامه داد: مشکلات اقتصادی تنها مربوط به تحریم و آمریکا نیست زیرا در کشور ما تجهیزات بسیاری وجود دارد که اگر بر گرانی و گران فروشی اشراف داشته باشیم می‌توانیم بر بسیاری از مشکلات اقتصادی غلبه کنیم.

وی با تاکید بر اینکه مردم نباید از نظر اقتصادی به این اندازه فقیر باشند، افزود: باید در مشکلات اقتصادی به فکر مردم بود و در میان مردم بود و با درد های آنها آشنا شد.

این مرجع تقلید ادامه داد: باید ریشه مشکلات اقتصادی را پیدا کرد و کسانی که منجر به این امر شده اند نیز مسئول هستند.

تأکید بر توجه به حجاب

وی با تاکید بر اینکه از نظر اجتماعی باید امر حجاب مورد توجه قرار گیرد، افزود: باید دولت اعلام کند که در وزارت خانه ها و ادارات حجاب به طور کامل رعایت شود.

آیت الله نوری همدانی بیان کرد: در مورد بانک ها سال هاست که گفته ایم گرفتن پول به عنوان دیرکرد حرام یا ربا است.

وی بیان کرد: در اروپا بانک ها بر اساس ربا می چرخند اما اسلام در هفت جای قرآن با ربا به شدت مبارزه می کند که یک مساله در ربا همان دیرکرد است که باید با آن مقابله کرد بنابرین باید افرادی حاضر شوند که در این زمینه مطالبه گری کنند.

استاد برجسته حوزه گفت: در قرآن کریم اسراف حرام و تبزیر حرام اعلام شده است که تبزیر همان هدر رفتن است اما اسراف این است که اصل موضوع لازم است استفاده کنیم اما زیاده روی شده باشد.

وی با بیان اینکه این انقلاب با شاخص های اسلامی ایجاد شده است، افزود: باید مردم را به شاخص های انقلاب دعوت کنیم که یکی از شاخص های انقلاب مقابله با اسرائیل است.

وی بیان کرد: وظیفه ما در امر زنده نگه داشتن آرمان ها و ارزش های انقلاب بسیار سنگین است.

آیت الله نوری همدانی گفت: امیدوارم با تلاش، وحدت و اتحاد بتوانید قدم های بزرگی برای مقابله با فساد بردارید.

انتهای پیام /

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

روز : ماه : سال :