سرتیتر اخبار
 

محمد حسینی گفت: دلار اگرچه افزایش قیمت داشت اما دولت اعلام کرده است که هیچ دلار نفتی را در بازار عرضه نکرده است. عملکرد دولت در سال گذشته به شکلی بوده است که حدود 9500میلیارد تومان از محل افزایش قیمت ازز وصول کرده و در درآمدهای دولت طبقه بندی شده است.

به گزارش زرین نامه؛ محمد حسینی، نماینده دیوان محاسبات در کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص میزان افزایش درامدهای دولت ناشی از افزایش قیمت دلار و قیمت جهانی نفت اظهار داشت: در بحث درامد نفت دو مولفه داریم و یکی از انها مجموع درامدی است که در قانون بودجه بررسی شده و از محل فروش نفت برای دولت به دست می آید.

وی در ادامه افزود: طبق قانون بودجه اگر در هر روز دو میلیون بشکه با قیمت 55دلار فروخته و در ادامه با دلار 3700تومانی تسعیر شود این مبلغ به حساب ردیف بودجه دولت واریز می شود.

نماینده دیوان محاسبات در کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به نوسانات ارزی بیان داشت: بر اساس قانون اگر هر دو متغیر دلار و قیمت نفت تغییر کنند باید با مازاد ان بر اساس قانون رفتار شود اما دولت پیشنهاد افزودن ردیف جدیدی برای ان داشت که کمیسیون تلفیق با ان مخالفت کرد.

حسینی همچنین گفت: در بودجه پیش بینی شده است که مازاد درآمد دولت ناشی از این دو محل باید به حساب بانک مرکزی واریز شود و از ان سود سهام گرفته شده و مالیات بانک مرکزی افزایش پیدا می کند که در نتیجه سطح درامد دولت بالاتر می رود.

وی در ادامه گفت: با توجه به اطلاعاتی که طبق قانون خزانه کشور و بانک مرکزی گزارش می دهد در دو ماه گذشته اتفاقی مغایر با قانون در محل افزایش درآمد دولت رخ نداده است.

نماینده دیوان محاسبات در کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه طبق قانون این مازاد دراند در چرخه درامدی دولت قرار می گیرد بیان داشت: وصول این مازاد درآمد طبقه بندی شده است و باید طبق قانون صورت بگیرد.

حسینی همچنین خاطر نشان کرد: دولت اگرچه نفت را به قیمت 70دلار و بیشتر از نرخ مصوب قانون بودجه به فروش می رساند اما میزان فروش نفت توسط دولت به شدت کاهش پیدا کرده است و افزایش قیمت نفت جبران کاهش استخراج نفت را کرده است.

وی خاطر نشان کرد: دلار اگرچه افزایش قیمت داشت اما دولت اعلام کرده است که هیچ دلار نفتی را در بازار عرضه نکرده است. عملکرد دولت در سال گذشته به شکلی بوده است که حدود 9500میلیارد تومان از محل افزایش قیمت ازز وصول کرده است و در درآمدهای دولت طبقه بندی شده است.

نماینده دیوان محاسبات در کمیسیون برنامه و بودجه همچنین گفت: هنوز گزارشی از عملکرد دولت در میزان درامدها و خرج ان در سه ماهه نخست سال 97به دست مجلس نرسیده و بعد از ان مشخص میشود افزایش درامدهای دولت به بانک مرکزی و خزانه واریز شده است یا خیر هرچند در دو ماه گذشته گزارش های ماهانه به مجلس ارائه شده است.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

روز : ماه : سال :