سرتیتر اخبار
 

رئیس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا روز سه‌شنبه مدعی شد ایران به دنبال پیشبرد منافع امنیتی خود به بهای منافع آمریکا است.

به گزارش زرین نامه به نقل از خبرگزاری فارس، «دانیل کوتس»، مدیر اطلاعات ملی آمریکا و «رابرت اشلی»، رئیس آژانس اطلاعات دفاعی این کشور در نشستی در مجلس سنا درباره تهدیدهای ادعایی پیش روی آمریکا سخنرانی کردند.

«کوتس» که برای ارائه گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا از تهدیدهای جهانی پیش روی این کشور در نشست سنا حضور داشت، ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و مدعی شد که تهران تهدیدی علیه نیروهای آمریکایی به شمار می‌رود.

«اشلی» در این نشست درباره ایران گفت: «ایران همچنان اصلی‌ترین دولت-ملتی است که چالشی علیه منافع و امنیت آمریکا در خاورمیانه و جنوب غرب آسیا به شمار می‌رود.»

وی اضافه کرد: «راهبرد امنیت ملی ایران بر مهار تهدیدهای بیرونی، دفاع از خودش در برابر این تهدیدها، حفظ موقعیت خود به عنوان یک قدرت منطقه‌ای مسلط، ضمانت تداوم حکومت خود، شکوفایی اقتصادی و امنیت داخلی‌اش استوار است.»

وی در ادامه مدعی شد: «ایران به منظور پیشبرد اهداف امنیتی و توسعه نفوذش در میان کشورهای همسایه، به بهای منافع ایالات متحده و شریکانش در منطقه خودش را درگیر مناقشات منطقه کرده است.»

«رابرت اشلی» در ادامه به «برنامه جامع اقدام مشترک»، موسوم به «برجام» (توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5) پرداخت و به پایبندی ایران به مفاد آن اذعان کرد.

ژنرال آمریکایی گفت: «بعد از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک در ژانویه 2016، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کماکان تأیید کرده که ایران بالاتر از سطوح مجاز غنی‌سازی اورانیوم انجام نداده، محدودیت‌های تعداد سانتریفیوژهای خود را حفظ کرده و اجازه نظارت بر ذخایر آب سنگین و سوخت هسته‌ای را داده است.»

رئیس آژنس اطلاعات دفاعی آمریکا همچنین مدعی شد ایران قطعنامه صادر شده در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تأیید برجام (قطعنامه شماره 2231) را فرصتی برای نوسازی توان نظامی‌اش می‌بیند.

«اشلی» گفت: «قطعنامه شماره 2231، که در تأیید برجام صادر شد معیارهایی برای رفع محدودیت‌های صادرات و واردات مربوط به سلاح‌های متعارف پیشرفته و موشک‌های بالستیک، به ترتیب در سال‌های 2020 و 2023 ایجاد می‌کند.»

او اضافه کرد: «ایران تاریخ‌های مندرج در این قطعنامه را به عنوان فرصتی برای توسعه مدرن‌سازی نظامی خود می‌بیند و ما معتقدیم سران نظامی ایران در حال آماده‌سازی نیروهای خودشان برای دریافت برخی سلاح‌های متعارف پیشرفته بعد از رفع محدودیت‌های سازمان ملل در سال 2020 هستند.»

مقام آمریکایی در ادامه گفت: «راهبرد نظامی متعارف ایران، در وهله اول بر بازداری و در صورت شکست بازداری، بر توان تلافی متمرکز است. ما معتقدیم نیروهای نظامی ایران، در حال به کار گیری آموزه‌های به دست آمده از عملیات‌های خود در عراق و سوریه برای اصلاح برخی از تاکتیک‌های خود است. این موضوع می‌تواند توانایی تهران برای مبارزه با تروریسم و شورش‌های داخلی را افزایش دهد.»

«اشلی» همچنین به افزایش توان موشکی ایران اعتراف کرد و گفت: «ایران به منظور افزایش اثربخشی سامانه‌های موشکی خود همچنان بُرد، کشندگی و دقت موشک‌های خود را ارتقاء می‌دهد. تهران احتمالاً معتقد است که انجام این کار ارزش بازداری و عملیاتی این سامانه‌ها را بالا می‌برد.»

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

روز : ماه : سال :