سرتیتر اخبار
 

یک مقام قضایی سابق در آمریکا معتقد است که رئیس جمهور کشورش تصور می‌کند که یک پادشاه است.

به گزارش زرین نامه به نقل از تسنیم، «هری لیتمن»، معاون دستیار سابق دادستان کل آمریکا در یادداشتی که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد، نوشت: «پرزیدنت ترامپ فکر می‌کند که یک پادشاه است.»

در این یادداشت آمده است: «رئیس جمهور معتقد است که او فراتر از قانون است. این بخشی از گزارش محرمانه 20 صفحه‌ای است که وکلای ترامپ به رابرت مولر، بازپرس ویژه داده‌اند، که اخیرا توسط نیویورک تایمز منتشر شد. این همان حسی است که رودی جولیانی روز یکشنبه ابراز کرد، وقتی که او پیشنهاد داد که ترامپ اختیار و حق عفو خودش را دارد.»

وکلای ترامپ در نامه خود گفته اند که ترامپ برای پایان دادن به تحقیقات یا "حتی به کارگیری قدرت اعطای عفو" از اختیارات کاملی برخوردار است. آنها استدلال می کنند که چنین اختیارات مطلقی به آن معنی است که او نمی توانسته در مسیر اجرای عدالت کارشکنی کرده باشد.

رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ، گفته که او به عنوان رئیس جمهور آمریکا می تواند خود را در پرونده تحقیق درباره مداخله روسیه در انتخابات عفو کند اما قصد این کار را ندارد.

در یادداشت نیویورک تایمز آمده است: «ادعای اصلی این یادداشت حقوقی این است که منع هر جنبه از بازرسی در خصوص دخالت روسیه در انتخابات به لحاظ حقوقی غیرممکن است. دلیل این امر آنست که آقای ترامپ، به عنوان رئیس جمهور، اختیار مبتنی بر قانون اساسی دارد تا این تحقیق و تفحص را خاتمه دارد یا خود را در این زمینه عفو کند. بنابراین، نکته کلیدی و غیرقابل انعطاف، این است که او نمی‌تواند با استفاده از این اختیار مانع اجرای عدالت شود.»

بر اساس این یادداشت، «این درک از قدرت و اختیار ریاست جمهوری افراطی و مطلق‌گرا است. این امر نادرست بوده و تقریبا مشخص است که اگر به دادگاهی ارجاع شود، به صراحت رد شود.»

وی با اشاره به استدلال و دفاعیه وکلای ترامپ در خصوص تفحص درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا می‌نویسد: «نامه وکلای آقای ترامپ به آقای مولر می‌گوید که او (رئیس جمهور) به شدت مشغول اداره کشور است تا اینکه برای یک مصاحبه وقت بگذارد. آنها همچنین استدلال می‌کنند که مجبور کردن او (ترامپ) برای شهادت دادن در این زمینه، "به جایگاه رئیس جمهور نزد دنیا لطمه وارد می‌کند." »

جمع‌بندی این یادداشت که در نیویورک تایمز منتشر شده، این است که استدلال‌های وکلای ترامپ فاقد وزن حقوقی هستند.

رئیس جمهور آمریکا طبق بند یک، بخش دوم، ماده دو قانون اساسی این کشور قدرت عفو جرم‌های علیه آمریکا را به جز مورد استیضاح را دارد. اما تا کنون در تاریخ آمریکا اینکه یک رئیس جمهور خودش را عفو کرده باشد، سابقه‌ای نداشته است. فقط یک مورد مربوط به ریچارد نیکسون، سی و هفتمین رئیس جمهور آمریکا است که در رسوایی واترگیت مجبور به کناره گیری از سمت ریاست جمهوری شد. آن زمان، وزارت دادگستری آمریکا استدلال می‌کرد که نیکسون نمی تواند خودش را عفو کند، اما عده ای هم نظر مخالفی را داشتند و می گفتند که قانون اساسی مانع این کار نمی شود. استدلال گروه دوم، در نامه وکلای ترامپ به بازپرس ویژه آمده است.

انتهای پیام/.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

روز : ماه : سال :