سرتیتر اخبار
 

آیین علمبندان به یاد علمدار کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع) در علی آباد کتول برگزار شد.

به گزارش زرین نامه؛ آیین علمبندان هر سال در روزهای پنجم و ششم محرم در مساجد، تکایا و منازل شهروندان شهرها و روستاهای شهرستان علی آباد کتول که نذر دارند، برگزار می شود.

عزاداران حسینی در این مراسم به علم لباس می پوشانند که این لباس ها شامل پارچه هایی نواری شکل یا روسری است. بعد از این که علم را لباس پوشاندند، آن را میان جمعیت عزادار می چرخانند. در این بین، کسانی که نذر دارند به گوشه روسری های علم پول یا روسری می بندند. بعضی ها هم سیب به سرشاخه های آن می چسبانند که بعد میان مردم به تبرک توزیع می شود.

بخش بعدی این آیین، برگزاری سرپا سینه است، که در آن عزداران برای حضرت ابوالفضل (ع) نوحه سرایی و سینه زنی می کنند. بعد از پایان مراسم نیز علم را با هیئت سینه زن و نوحه سرای حاضر در مراسم علمبندان به مسجد منتقل می کنند. در آن جا نیز دقایقی سرپاسینه برگزار کرده و سپس با خواندن روضه ای کوتاه توسط مداحان اهل بیت (ع)، مراسم پایان می یابد.

تصاویر زیر مربوط به مراسم علمبندان محرم امسال منزل مرحوم حاج محمود صادقی از خادمان امام حسین (ع) علی آباد کتول است که پس از مراسم علم در مسجد حضرت موسی بن جعفر (ع) قرار گرفت.

Alambandan1

Alambandan1

Alambandan1

Alambandan1

Alambandan1

Alambandan1

Alambandan1

Alambandan1

Alambandan1

Alambandan1

Alambandan1

Alambandan1

Alambandan1

Alambandan1

عکاس: محمد کوه کن

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها   

+2 #1 خادم الرقیه 1395-07-17 09:48
خدایی هیئت . همه زیباییش علمه/
همین علم که . سایه ش عمری رو سرمه/
خدایی جنت . بی قراره این حرمه/
همین حرم که. حرم شاه علقمه
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

روز : ماه : سال :