معضل ترافیکی چهارراه جنگلده علی آبادکتول را دریابید

زرین نامه: پارک نامناسب خودروها و یک طرفه شدن در برخی خیابان های شهر علی آباد کتول گلایه هایی در روزها و ماه های اخیر بدنبال داشته است.

به گزارش خبرنگار زرین نامه؛ در حال حاضر خیابان طالقانی شمالی و جنوبی به سمت چهار راه جنگلده یک طرفه می باشند. هر چند این امر باعث حذف چراغ راهنمایی در مرکز شهر شده و در وقت شهروندان صرفه جویی می شود، ولی در عمل باعث شلوغی یا پارک در وسط خیابان توسط عده ای از شهروندان در این دو خیابان ( علی الخصوص مقابل دارو خانه شبانه روزی ) می شود.

متاسفانه عده ای از شهروندان با این استدلال که خیابان یک طرفه است اقدام به پارک دوبل می کنند که در خیابان کم عرض پارک دوبل به مثابه پارک در وسط خیابان محسوب می شود.

افزایش جمعیت خودرویی علی آبادکتول، کمبود یا نبود پارکینگ، عدم احداث جاده یا معابر جدید، کم بودن عرض خیابان ها و کوچه ها و در صدر همه این موارد عدم توجه به قوانین و تابلو های راهنمایی و رانندگی باعث شده تا رانندگی در سطح شهرمان به دشواری و یا کندی انجام شود.

هر چند ماموران محترم نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی با اقدامات قهری نظیر جریمه، انتقال به پارکینگ، درج نمره منفی در گواهینامه و یا تغییر کاربری برخی خیابان ها در صدد روان سازی ترافیک درون شهری هستند، ولی باید بپذیریم که خیابان های شهرمان گنجایش این تعداد ماشین را – که روز به روز هم به تعداد آنها افزوده می شوند- ندارند.

بنابراین بهترین راه رعایت همه جانبه قوانین، استفاده بیشتر از وسایل نقلیه عمومی، گسترش فرهنگ پیاده روی و استفاده از دوچرخه، گسترش دولت الکترونیک و ... می باشد.

اما گاهی اوقات نیز برخی تغییرات جزئی می توانند در روان سازی ترافیک درون شهری موثر باشند.


پیشنهاد می شود خیابان های طالقانی شمالی و جنوبی به حالت قبل یعنی دو طرفه برگردند با این تفاوت که عبور مستقیم و گردش به چپ برای خودروهایی که از این دو خیابان به سمت چهار راه در حرکت هستند ممنوع باشد و فقط مجاز به گردش به راست باشند.

با این تغییر ساختار نه تنها نیاز به چراغ راهنمایی نخواهد بود بلکه امکان پارک دوبله در این خیابان ها نیز وجود نخواهد داشت.

با اجرای این طرح ورود به این خیابان ها از خیابان اصلی آزاد خواهد بود ولی خروج از این دو خیابان با محدویت هایی همراه می شود.

وحید حاج سعیدی

نظرات
هنوز هیچ دیدگاهی ثبت نشده است اولین نظر را شما ثبت کنید
ثبت دیدگاه

ارسال دیدگاه