سرتیتر اخبار
 

رییس دفتر نظام مهندسی علی آباد کتول با بیان اینکه تخلف اضافه طبقات با سهل گیری در کمیسیون ماده صد به امری روتین در آمده گفت: ماده صد به کام شهر نیست و منظره و مبلمان شهری را در خود می بلعد.

در جریان هستید که در جلسه روز شنبه ستاد مقابله با کرونای استان گلستان، هادی حق شناس استاندار از رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان پرسید مشکل اصلی در توزیع و کمبود روغن خوراکی چیست که حسین طلوعیان در پاسخ تقصیر را به گردن مردم انداخت و گفت: مشکلات به وجود آمده به علت بی‌فرهنگی مردم است!

به گزارش زرین نامه وحید حاج سعیدی در یادداشتی نوشت: از وزیر صنعت، معدن تجارت و سایر مسئولان اقتصادی مملکت پنهان نیست از شما دوستان جان چه پنهان، این ماجرای صف های روغن که متاسفانه صدای وزیر بهداشت را هم از باب رعایت نشدن فاصله دو متر و بی توجهی به پروتکل های بهداشتی در آورده است تنها مختص ولایت ما نیست. حالا مختصری طویل تر یا کوتاه تر، از این دست صفوف به هم فشرده در همه جای کشور دیده می شود و خدا را شکر عدالت در این رویکرد بالسویه توزیع کالاهای اساسی جاری است. چرا که  نابرابری های اجتماعی، اقتصادی، ، فرهنگی ، مکانی و در مجموع عدالت اجتماعی، در کیفیت زندگی، رفاه و خوشبختی افراد تاثیر مستقیم دارد و دولت با این رویه مرضیه، مانع از نابرابری های اقتصادی در استان های مختلف شده است!

( والا ملت گیر افتادن از دست اینا. فاصله رو تو صفا رعایت نکنن، وزیر بهداشت ناراحت میشه! از هم فاصله بگیرن پلیس راهور گیر میده که چرا صف ها کیلومتری شده؟! ترافیک میشه. روغن نخرن می ترسن دولت بگه اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ چقدر روغن تو انبارداریم.... بیا اینارو صادر کنیم عراق! دو تا قوطی بیشتر بخرن متهم به بی فرهنگی می شن! )

در جریان هستید که در جلسه روز شنبه ستاد مقابله با کرونای استان گلستان، هادی حق شناس استاندار از رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان پرسید مشکل اصلی در توزیع و کمبود روغن خوراکی چیست که حسین طلوعیان در پاسخ تقصیر را به گردن مردم انداخت و گفت: مشکلات به وجود آمده به علت بی‌فرهنگی مردم است! البته در همان جلسه سرهنگ پاسدار سید موسی حسینی، جانشین سپاه نینوای استان واکنش تندی به این سخنان نشان داد و تأکید کرد: مشکل بی‌فرهنگی مردم نیست بلکه مشکل در نحوه مدیریت و توزیع است.

هر چند افاضات مسئولان مختلف در باب تشکیل صفوف به هم فشرده روغن نیاز به آچارکشی و فیلرگیری دارد ولی اخیراً برخی مسئولان که ظاهراً بیشتر از برخی مسئولان دیگر می فهمند قضیه را به سمت و سوی علوم نظری هل دادند و فرهنگ مردم استان را پای مسلخ بردند. البته طلوعیان بلافاصله با رعایت پروتکل های بهداشتی از مواضع شان عقب نشینی کرده و اعلام نمود موضوع بی‌فرهنگی عنوان شده در جلسه ستاد کرونا در واقع اقدامات غیرانسانیِ سودجویان در این شرایط تحریم بوده و فرهنگ و مدنیّت مردم استان گلستان با این تاریخ کهن بر کسی پوشیده نیست.

باز خدا را شکر گرگان یک شهر قدیمی است و با وجود گسترش تکنولوژی و ناپدید شدن بسیاری از حِرف و مشاغل قدیمی نظیر نمد مالی، چینی بند زنی، نعل بندی، حلاجی، دلاکی، باروت کوبی، چلنگری، طباخی، صباغی، علافی، مکاری، کیپانی، زرد چوبه کوبی ، مقنی‌گری، کناسی، طبق‌کشی، توت‌فروشی، چغاله فروشی، بادبادک و فرفره‌سازی، پالوده‌ریزی، ماست بندی، دوغ‌فروشی، گردوی تازه فروشی، آب حوضی و ... اینجا هنوز شغل چلنگری (آهنگری سنتی) در کوچه پس کوچه های درب ‌نو، سرچشمه، نعلبندان، پاسرو رونق دارد و نیاز نیست مسئولان برای خرید ماله در صف بایستند!

مردم شهرستان علی آباد کتول امروز آخرین راهپیمایی 22 بهمن قرن را طور دیگری رقم زدند.آن ها  در حالی که مردم ایران این روزها همچون همه جهانیان با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کنند، با وسایل نقلیه خود به خیابان آمدند تا اعلام کنند همچنان پای انقلاب اسلامی ایستاده اند و علیرغم همه ی مشکلات، پشتیبان ولایت هستند.

 صدای کوبه درهای چوبی، آدمی را بی واسطه به صدها سال قبل تر یعنی سحرگاه شکفتن ها و رستن های ابدی رهنمون می شود. اینجا گویی تاریخ تو را می خواند و ماشین زمان دیگر یک رویا نیست! گردشگرانی که بناهای تاریخ را می پرستند، از تماشای خانه ها و آثار تاریخی شهر سیر نمی شوند 

به گزارش زرین نامه: وحید حاج سعیدی در یادداشتی نوشت: در حاشیه جنگل های روح انگیز و همیشه سبز البرز که جلوه ای بی بدیل از عظمت خداوندی و هنرنمایی طبیعت است، آمیزه هایی از هنر معماری و طبیعت چونان نگینی ارزشمند، توجه مسافران و گردشگران را به خود جلب می کنند. گردشگری در گرگان – شهر خاطرات ماندگار- با چشم اندازهای ناز آلود به سوی طبیعت هزار رنگ جنگلهای رویایی، رویای گذران لحظاتی مانا و خاص را به واقعیت بدل می سازد. معماری های چشم نواز ساختمان های تاریخی در کوچه های باریک به جا مانده از کهن دیار استرآباد در جوار جاذبه های طبیعی جنگل های سرسبز و رودخانه های پر آب دامنه البرز، اوقاتی خوش و اقامتی دلپذیر را به گردشگران نوید می دهند.

بی تردید در دل کوچه پس کوچه های قدیمی گرگان، بدون ورق زدن کتابهای دست نویس تاریخی و قرائت سفرنامه های بزرگان، می توان گذشته را قدم زد و لذت پرسه در تاریخ را با تمام وجود حس کرد. خانه های قدیمی که بوی قدمت و جاودانگی می دهند و هر بخش از این خانه ها، هنرنمایی مردانی را یادآور می شود که لزوم دقت در ساخت این بنا ها را کمتر از عبادت نمی دانستند. صدای کوبه درهای چوبی، آدمی را بی واسطه به صدها سال قبل تر یعنی سحرگاه شکفتن ها و رستن های ابدی رهنمون می شود. اینجا گویی تاریخ تو را می خواند و ماشین زمان دیگر یک رویا نیست! گردشگرانی که بناهای تاریخ را می پرستند، از تماشای خانه ها و آثار تاریخی شهر سیر نمی شوند و با تمام وجود ذره ذره تاریخ شان را می کاوند و چه خوش گفت شفیعی کدکنی: تا کجا می برد این نقش به دیوار مرا / تا بدان جا که فرو ماند چشم از دیدن و لب نیز زگفتار مرا!

خانه امیرلطیفی، خانه شیرنگی، خانه مفیدیان، خانه میر شهیدی، سرای باقری‌ها از بزرگ‌ترین بناهای به جا مانده از قاجار، سرای تقوی‌ها، مدرسه عمادیه یادگاری از دوران تیموریان، خانه تاریخی کبیر، بازارچه نعلبندان، دیوار بزرگ گرگان، مسجد جامع گرگان، آب انبار کفشگیری، کاروانسرای قزلق  و ... بخشی از کهن تاریخ این بوم و بر هستند که گردشگران علاقه مند به ابنیه تاریخی، افسون معماری شان را تا سال ها از یاد نمی برند.

تاریخ در گرگان به بناهای تاریخی محدود نمی شود. کوچه های باریک در جای جای شهر، مساجد و تکایای قدیمی، ارسی های رنگارنگ، ناودانهای کله شیری، هیاهوی چکش‌ها همراه با نواها و زمزمه‌های آهنگران و چلنگران و مسگران، چینی بند زن هایی که دستان چروکیده و پیرشان، آخرین بند ها را بر قوری های شکسته این قرن می زنند و صد ها نشانه ریز و درشت تاریخی دیگر که ما هر روز بی توجه به هویت و ارزش تاریخی شان، از کنارشان می گذریم، تاریخی بس ماندگار و جاودانه در دل دارند که گردشگران زیادی را آرزوی دیدن این لحظات و صدا هاست.

اما گرگان تنها صدا و تاریخ نیست. جاذبه های طبیعی و سرسبز این شهر پر از خاطره، در نزدیکی شهر واقع اند تا جایی که صدای چکاوک ها و هزارنش هر روز صبح خواب ناز کودکان را می ربایند!

لذت تنفس در هوای مه آلود پائیزی یا خنکای نسیم بهاری جنگل های اطراف گرگان با درختان زیبا و سر به فلک کشیده‌، بی تردید لحظات رویایی را برای گردشگران رقم می زنند. پارک جنگلی ناهارخوران، دریاچه‌ توشن،  جنگل توسکستان، ، آبشار نومل، منطقه‌ حفاظت شده جهان نما، آبشار رنگو، تپه تاریخی-فرهنگی تورنگ تپه، آبشار روستای زیارت و پارک جنگلی النگدره از جمله جاذبه های طبیعی و دیدنی گرگان هستند که تنها با چند دقیقه رانندگی می توان از مزایای گردش و تفرج در این مکان های رویایی لذت برد و اصلاً نیازی به گذر از جاده های صعب العبور و رانندگی در جاده های ناهموار نیست.

نزدیکی تفرجگاه های جنگلی به مرکز شهر امتیاز ویژه ای است که گردشگری در گرگان را از حالت تک بعدی خارج کرده است. به دیگر زبان وجود آثار تاریخی فراوان در کنار جاذبه های گردشگری طبیعی نظیر جنگل و رودخانه و آبشار و ... تنوع گردشگری را در این شهر را مثال زدنی کرده و با ذائقه گردشگران از هر طیفی سازگار ساخته است.

وجه دیگر گردشگری در گرگان، تغذیه است. کسانی که اندکی با مختصات غذاهای گرگان آشنایی دارند نیک می دانند که تنوع غذایی در گرگان چنان پر رونق و بی شمار است که پرداختن به همه زوایای آن در این مقال میسر نیست. انواع آش ها، پلو ها، خورشت ها، حلواها، شیرینی ها، نان های محلی و ... سفره گرگانی ها را به ویژه در مهمانی ها و مراسم به رنگین کمانی از اغذیه سنتی و محلی بدل می سازند که اگر بگوئیم گرگان و استان گلستان را می توان به عنوان قطب گردشگری غذا در کشور مطرح ساخت سخنی به گزاف نگفته ایم.

گرگان را در مجموع می توان به عنوان یک مقصد گردشگری متمرکز با جاذبه های گردشگری تاریخی، طبیعی، غذایی،  مذهبی، ورزشی و ... قلمداد کرد که آب و هوای معتدل، وجود هتل ها، اقامتگاه ها و رستوران های سنتی و فرنگی، مساجد و تکایا، پاساژها و مغازه های متنوع، امکان انجام انواع ورزش های آبی و هوایی و کوهستانی، دسترسی آسان و سریع به جاذبه های گردشگری در کنار وجود فرودگاه، ایستگاه قطار و ترمینال مسافربری و ... این شهر و جاذبه هایش را سر زبان ها انداخته است. امید است مسئولان با برنامه ریزی گسترده و نگاه توسعه محور، هرچه بیشتر در شناساندن این جاذبه ها و مختصات منحصر به فرد آنها بکوشند و با معرفی گرگان به عنوان یک قطب گردشگری چهار فصل، زمینه اشتغال و توسعه پایدار در بحث گردشگری فراهم شود. 

13 پروژه منابع آب شهرستان علی آباد کتول با اعتبار 3 میلیارد و 730 میلیون تومان در دهه فجر انقلاب اسلامی به بهره برداری رسید.

روز : ماه : سال :