سرتیتر اخبار
 
به گزارش زرین نامه :جن کم بود یکی هم از دیوار پرید! تحریم ها کم بود، کرونا هم به داستان اضافه شد. یعنی الان شما کافی است یقه یک مسئول ببخشید جلوی یک مسئول را بگیرید و محترمانه از ایشان بپرسید بالاخره این ماجرای دلار و سکه و مسکن و ... کی به پایان می رسد؟ خودرو و مسکن بخریم یا نه؟! حالا خودرو و مسکن را برای شوخی گفتیم، مرغ و گوشت و تخم مرغ بخریم یا قیمت آنها هم حبابی است؟! اینجاست که بی برو برگرد خیلی آرام دستش را روی شانه شما می گذارد و مثل سکانس های تالار شیشه ای بورس، با انگشت سبابه توجه شما را به نماد تحریم ها و کرونا جلب می کند و نقش سوء تدبیر، عدم مدیریت، وجود مدیران ناکارآمد و خسته، اخلال در نظام ارزی، اختلاس های گسترده، فساد اقتصادی، قاچاق کالا و ارز، داستان های هزار و یک شب طبری ها و اذناب و ... را در گرفتاری های اخیر مردم در حد نعناع روی سالاد شیرازی می داند و بس !
 
ما معمولی ها هم که کاری از دست مان برنمی آید مجبوریم این روزها هاج و واج افزایش نجومی قیمت ها را نگاه کنیم و قربه الی الله، فقط روز را شب کنیم تا شاید توطئه دشمنان خنثی شود و گزارشگر رسانه ملی یک بار دیگر میکروفنش را بگیرد و در خیابان دنبال مصاحبه شونده ای بگردد و از او در خصوص کاهش چشمگیر نرخ ارز و دلار و مسکن و خودرو و مرغ و تخم مرغ و لاستیک و لبنیات و حبوبات و طلاجات، سبزیجات و ... (اوووووف .... نفسم گرفت) و ترکیدن حباب شان بپرسد!
 
البته معمولی بودن ما معمولی ها در سرنوشت اقتصادی ما و فشار های اکونومیک، بی تاثیر نیست! داده های آنتروپولوژی (مردم شناسی) نشان می دهد که افرادی که دوست درست و حسابی ندارند، اصلاً عمر نمی کنند! به قول ابن حسام خوسفی« عمر که بی یاد دوست، می گذرد، عمر نیست!» اینکه ما دوستانی بهتر از برگ درخت نداریم که خودشان را از پنجره ساختمان شش طبقه پائین پرت کنند، همان دوستانی که شیشه اتومبیل میلیاردی شان را تا ته بالا می کشند که یک ذره دود هم وارد نشود، همان قماش دوستانی که اجازه می دهند شما در محضر به جای همسرتان امضاء کنید و انگشت بزنید، همان دوستانی که برای وارد کردن ارز مملکت باید تهدید به افشای نام شان شوند، دوستانی که دلار جهانگیری می گیرند و کالا وارد می کنند ولی با دلار غیر جهانگیری با خلق الله حساب می کنند و ... تقصیر هیچ کس نیست! قاضی و دادستان و زعمای قوم قضاوت هم درمانده اند که با این دوستان چه کنند وگرنه تکلیف خود متهمان که مشخص است!
 
فقط یادمان باشد که اگر شرایط اقتصادی مان این روز ها در کشمشی ترین و پیچیده ترین حالت تاریخ مملکت قرار دارد، در حالی که با هیچ کشوری در جنگ نیستیم و انواع و اقسام منابع زمینی و زیر زمینی و نیروی انسانی جوان و حاضر به یراق و پا به کار داریم، به این خاطر است که دوستی ها دست و بال مان را بسته است و نمی توانیم به داماد فلان وزیر و دختر بهمان وزیر و پسر فلان نماینده و برادر فلان مسئول و ... نه بگوئیم! بعد هم در راستای همین دوستی های مانا، حاضریم برای نگه داشتن یک مدیر نالایق و فاسد و بازنشسته، ده ها بلکه صد ها مدیر جوان و لایق و سالم را قربانی کنیم! فقط همین ...

به گزارش زرین نامه: پروژه های نیمه کاره در این مملکت مثل قوانین نیوتن خدابیامرز از دولتی به دولت دیگر منتقل می شوند با این تفاوت که کمیت انرژی در این جابجایی ها تغییر نمی کند ولی تعداد پروژه های نیمه کاره در این فرایند روز به روز افزایش پیدا می کنند!  آخرین آماری که دولت از پروژه های نیمه کاره ارائه کرده است مربوط به سال 98 است که تعداد پروژه های نیمه کاره 87 هزار پروژه اعلام شد و برای تکمیل آنها چیزی حدود 800 هزار میلیارد ناقابل لازم بود. البته این رقم جهت تکمیل در سال 98 محاسبه شده است و با افزایش قیمت کالاها در سه ماهه نخست امسال، اگر پیمانکاران برای صبحانه به کارگران این پروژه ها فقط تخم مرغ آب پز خالی بدهند، هزینه لازم برای تکمیل آنها خود به خود از مرز 1000 میلیارد تومان فراتر می رود حالا گچ و سیمان و میلگرد و بقیه کالاها و مصالح بماند! یعنی کار تا جایی بیخ پیدا کرده است که حتی اگر اکبر طبری هم از دوستانش بخواهد این پروژه ها را تکمیل کنند، امکان ندارد بتوانند سنگ به این بزرگی را از سر راه بردارند! بگذریم ...

این که حالا چرا این تعداد پروژه نیمه کاره در مملکت داریم و در مقطعی هر مسئولی یک کلنگ روبان زده در صندوق ماشینش داشت و در هر بیغوله ای با افتخار آن را بر زمین می کوبید، بماند برای سال های آتی و نسل های بعدی، ولی سوال اینجاست که چرا در حال حاضر که کفگیر بودجه به ته ماهی تابه خورده و حتی بودجه برای استخدام نگهبان برای محافظت از پروژه های نیمه کاره نمانده است، باز هم روند کلنگ زنی ادامه دارد و « با آنکه کَند کلنگ بیخ همه چیز» کسی به آنها اخطار نمی دهد «کلنگت را زمین بگذار!»

 نمونه اش همین ولایت خودمان ... در حالی این سر شهر یک روگذر نیمه کاره با قدمتی نزدیک به یک دهه آینه دق شده است، عزیزان مسئول چند روز قبل با شور و اشتیاق وصف ناشدنی، کلنگ احداث یک روگذر دیگر را در آن سر شهر به زمین زدند تا توازن در دو شهر برقرار شود!

به قول شاعر «دوباره صبح شد و به دیواره های خاکستری روگذر، یک «صبح تان انوشه» بدهکار می شوم. عادت کرده ام به تماشای ستون هایی که خاموت های زنگ زده را التماس می کنند؛ اینجا فقط غروب لبخند می زند به کلاهی که روی سر هیچ آرماتور بندی جا خوش نکرده و کارگرانی که مشغول خوابند و هرگز نمی پرسند ساعت های کاری پیمانکاران رو به بودجه کدام نصف النهار کوک می شوند؟!»

جالب اینجاست که این مراسم کلنگ زنی با چنان شور و شعفی برگزار می شود و کلنگ، چنان رقص کنان در دست مسئولان جابجا می شود که اصلاً آدم رویش نمی شود که بپرسد چرا در حالی که روگذر آن سوی شهر تکمیل نشده است، پروژه احداث روگذر این سوی شهر را کلید می زنید؟! اما باید بدانیم که اساساً فلسفه کلنگ زنی با محاسبات زمینی و ریاضی منافات دارد تا جایی در یک کوچه شش متری کلنگ احداث یک بیمارستان 8 طبقه رویایی آسفالت کوچه را می خراشد و باقی ماجرا...

به هر روی این روزهای کرونایی که کارنامه دوران مسئولیت عده ای مدیران و مسئولان به انتشار تصاویرشان در کانال های تلگرامی و پست های اینستاگرامی خلاصه می شود و هیچ نیازی به پاسخگویی به افکار عمومی و دعوت از خبرنگاران نمی بینند، انتشار  چند  عکس با کلنگ، قطعاًجلوه خاصی به این رزومه های تصویری(!) می دهد و اگر ممکن است چند سال بعد دوباره به کار بیایند! البته اگر تا آن موقع اینستاگرام فیلتر نشود؟! این طور نیست؟!

/انتهای پیام

 

106229587 357949848500873 5863635615437184433 n

74906744 173503970822979 3328442723710164676 n74906744 173503970822979 3328442723710164676 n74906744 173503970822979 3328442723710164676 n

به گزارش زرین نامه به نقل از خانه ملت: رحمت‌اله نوروزی در نشست علنی امروز (یکشنبه یکم تیرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور، گفت: استان و شهرستانی را نمایندگی می‌کنم که با وجود برخورداری از استعدادهای طبیعی ناباورانه بخش مهمی از آن مشمول تعریف مناطق محروم می‌شود. گلستانی که به حق نگارستان ایران لقب گرفته، این روزها، حال خوشی ندارد.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: استان گلستان با وجود ظرفیت‌های اقتصادی، فرهنگی و مزیت‌های مختلف بعد از انقلاب تاکنون نتوانسته از مدیرانی خلاق و پرتلاش برخوردار باشد و گام‌های مهمی برای رفع محرومیت بردارد.

وی افزود: استان گلستان با تولید حدود 70 نوع محصول کشاورزی، موقعیت اقتصادی کم نظیر، برخورداری از مرزهای آبی و خاکی با روسیه و آسیای مرکزی و قفقاز، قرار داشتن در میانه مسیر ترانزیتی بزرگ سیاسی و اقتصادی و جمعیتی کشور یعنی تهران و مشهد، تنوع بی‌نظیر در برخورداری از جاذبه های طبیعی و تاریخی گردشگری و صنایع دستی با شهرت جهانی، معادن و ذخایر کمیاب زیرزمینی و از همه مهمتر نیروی انسانی توانمند و با انگیزه از فقر نسبی و اعتبارات نامناسب سرانه درآمدی و نرخ کاملا نابرابر سرمایه گذاری برخوردار است.

نوروزی ادامه داد: سازمان برنامه بودجه بعد از گذشت 7 سال از عمر دولت تدبیر و امید باید پاسخ دهد که سهم استان گلستان و شهرستان علی آباد کتول از پروژه کلان در دولت چه میزان بوده است؟ کدامین هلدینگ بزرگ سرمایه گذاری و بررسی فرصت های سرمایه گذاری در گلستان حداقل رقبت نشان داده یا ملزم به سرمایه گذاری شده‌اند؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: مطالعه طرح ریلی همانند راه آهن گرگان- مشهد و گرگان- شاهرود چقدر زمان می‌برد؟ چرا سهم استانی که مهمترین نیاز کشور است از صنایع تکمیلی بخش کشاورزی محروم است؟ امروز کشاورزان دغدغه فروش محصولات و مشکل کود و سم دارند. علت فاصله و تبعیض نابخشودنی در تخصیص بودجه ملی به گلستان در مقایسه با استان های دیگر خصوصا در وضعیت کرونا و سایر اعتبارات چیست؟ چرا با وجود نیروی انسانی توانمند استان گلستان و شهرستان علی آباد کتول همچنان فرصت های مدیریتی و اشتغال را در اختیار غیربومی ها قرار داده است؟

وی در ادامه به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص کلنیک تخصصی علی آباد کتول که از مجلس نهم پیگیر بوده است، تذکر داد و گفت: وزیر نیرو در خصوص انتقال آب به استان سمنان باید توجه داشته باشد که شهرستان علی آباد کتول با کمبود آب مواجه است.

وی در تذکری به وزیر آموزش و پرورش به مشکلات نهضت سواد آموزی و همسان سازی بازنشستگان به ویژه فرهنگیان اشاره کرد و از رئیس قوه قضاییه تقاضا کرد: مردم حوزه انتخابیه از بعد انقلاب در همه صحنه ها حضور داشتند، لذا درخواست دارم دستور فرمایید تیمی از قوه قضاییه در شهرستان حضور پیدا کنند و درباره وضعیت اراضی کشاورزان تحقیقاتی انجام دهند. متاسفانه این اراضی به کسانی داده شده که قبل و بعد انقلاب هیچ نقشی در پیروزی انقلاب و جنگ نداشتند.

نوروزی ضمن تشکر از وزارت اطلاعات، سپاه و نیروهای انتظامی به جهت برخورد با فساد خصوصا در انتخابات یازدهمین دوره مجلس، گفت: این نیروهای ارزشی با صلابت و اقتدار توانستند نقش مهمی در شکل گیری مبارزه با فساد داشته باشند./

به گزارش زرین نامه: پایان بیماری کرونا یا به عبارتی انتشار ویروس کووید – 19 مشخص نیست و لزوم مراقبت بیشتر و علمی تر در این برهه حساس به ویژه برای نوزادان و کودکان ضروری است. بماند که ابتلا و فوت نوزدان و کودکان نیز در برخی شهر ها گزارش شده است. هر چند در حال حاضر نمی‌دانیم آیا احتمال ابتلای مادران بارداربه ویروس کووید-19 نسبت به عموم مردم بیشتر است یا خیر و آیا در نتیجه‌ی ابتلا به این بیماری ، مادر باردار شرایط سختی پیش رو خواهد داشت یا خیر.

۲۰۲۰۰۶۲۲ ۱۸۳۴۱۳

با این وجود ذکر این نکته ضروری است مادران باردارتغییراتی در بدن خود تجربه می‌کنند که ممکن است خطر بروز عفونت را در آنها بالا ببرد و ضرورت مراقبت بیشتر از خود در این ایام حیاتی است. سابقه‌ی شدت بیماری زنان هنگام ابتلا به ویروس‌هایی از خانواده‌ی کووید-19 و سایر عفونت‌های مسری تنفسی، مانند آنفلونزا، بیشتر بوده و همواره لازم است مادران بارداراز خود در برابر هرگونه بیماری محافظت کنند.

به منظور آشنایی بیشتر با خطرات ناشی از ابتلا به این ویروس و نحوه محافظت از مادر باردار و جنین گفتگوی کوتاهی  با "دکتر زهرا کردکتولی متخصص کودکان و نوزادان" انجام داده ایم که حاوی نکات ارزشمندی است:

مادران باردارچگونه می توانند از خود در برابر ابتلا به کرونا محافظت کنند؟

حقیقت امر پروتکل متفاوتی مادران بار دار در خصوص محافظت از خود در برابر کرونا وجود ندارد و آنها نیز باید همانند افراد عادی جامعه پروتکل های بهداشتی که از رسانه ها اعلام شده مراعات کنند، اما چیزی که در این بین مهم است ، اهمیت حفاظت از خود و جنین در چنین شرایطی است. چرا که در این دوران به واسطه بارداری بدن در حالت طبیعی قرار ندارد و ممکن است با بروز کمترین نشانه بیماری، تبعات و عوارض جدی تری به مادر و جنین وارد شود. فلذا توجه به رعایت بهداشت عمومی و پروتکل های بهداشتی در خصوص کرونا در دوران بارداری بسیاری ضروری و حیاتی است.

آیا احتمال انتقال کرونا از مادر باردار به جنین هست؟

باید بدانیم اطلاعات در مورد کرونادر بارداری بسیار محدود است و این که آیا یک زن باردار مبتلا به کرونامی تواند ویروسی را که باعث کرونا به جنین به طور مستقیم ، حین یا بعد از زایمان  منتقل کند ، هنوز به صورت دقیق مشخص نیست . با این حال ، در بررسی کودکانی که از مادر مبتلا به کرونا متولد شدند، اثار کرونا مشاهده نشد و علاوه بر این ، ویروس در نمونه های مایع آمنیوتیک یا شیر مادر تشخیص داده نشده است.

آیا دوران شیردهی با خطر احتمالی مبتلا شدن شیرخوار از طریق شیردهی مادر مبتلا همراه است؟

انتقال این بیماری از طریق تماس نزدیک با شخصی که مبتلا به کرونا تأیید شده است و گزارشها حاکی از آن است که عمدتا از طریق قطرات تنفسی بیماری ایجاد می شود. از سویی بر روی شیر تعدادی از مادرانی که به کرونامبتلا بودند، آزمایش انجام شده و هیچ علامتی از ویروس در شیر یافت نشد، احتمال انتقال از شیر مادر منتفی است. بنابراین، به نظر می‌رسد که حتی اگر فرد مبتلا به کرونا باشد شیر دادن به کودک بی خطر است. اما باید مراقب بود تا بیماری از طریق مستقیم( تنفس و تماس)  به نوزاد سرایت پیدا نکند. توصیه می شود قبل از شیردهی دست ها شسته شوند و از عطسه یا سرفه روی کودک خودداری شود و حتماً از ماسک استفاده شود. یک روش خوب دیگر دوشیدن شیربا دست یا با شیردوش است و فرد دیگری که بیمار نیست آن شیر را به کودک بدهد. البته حتماً قبل از دوشیدن شیر با دست یا با شیردوش ، دست تان را بشویید.

سخن پایانی

دوران بارداری، زایمان و دوران نوزادی کودک دوران بسیار حساس و ناشناخته هستند که رعایت اصول بهداشتی و روانی در این ایام بیش از هر زمان دیگری مهم و حیاتی محسوب می شوند. بیماری کرونا یکی از بیماری هایی است که احتمال ابتلا به آن وجود دارد و نباید از سایر بیماری ها غافل شد. استعمال دخانیات، تغذیه نامناسب، استرس و بیخوابی ، مصرف مواد مخدر و الکل و در مجموع داشتن یک زندگی پر خطر علاوه بر به خطر انداختن سلامت مادران، به صورت مستقیم بر نوزادان نیز اثر سوء گذاشته و آینده آنان را تهدید می کند.

رعایت بهداشت، مصرف میوه جات و غذاهای سالم و دارای پروتئین، ویتامین، چربی مناست و املاح مختلف ، انجام حرکات ورزشی، خواب کافی، پرهیز از رفتارهای پرتنش و تحریک آمیز، استفاده از الگوهای صحیح تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن به ویژه در دوران کرونا ضریب مقاومت بدن را در برابر بیماری ها افزایش می دهد. امید است مادران باردار و مادرانی که در این ایام وضع حمل کرده اند، با رعایت نکات فوق دوران کم خطر و شادی را تجربه کنند و فرزندانی شاد و سالم تحویل جامعه دهند.

به گزارش زرین نامه: بدون تردید داشتن نگاه آنتولوژیک و ادراکی به مشکلات و مصائب موجود از شیوه های مرضیه و کارآمد در دولت فعلی محسوب می شود. هر چند شاید این مدل نگاه در حل مشکلات با ذائقه ما سازگار نباشد و دچار ثقل هاضمه شویم، ولی این شیوه علاوه بر حل ریشه ای مشکلات، زمینه صرفه جویی ارزی و ریالی گسترده ای را فراهم می سازد و در دراز مدت جلوی بسیاری از مصائب رایج را می گیرد!

یکی از این تکنیک ها که امروزه در دنیا هم سر و صدا به پا کرده است و طرفداران زیادی هم دارد، تکنیک «پنج چرا» یا همان « 5 why »است که ریشه آن در سیستم تولید تویوتا نهفته است و نشان می دهد که پشت هر مشکل فنی ظاهرا یک مشکل انسانی است. تاریخچه استفاده از "پنج چرا" به شرکت صنایع تویوتا و مغز متفکر آن یعنی ساکیسی تویوداباز می گردد که مبدع این روش و معروف به پادشاه مخترعان ژاپن بود. تکنیک "پنج چرا" به عنوان رویکرد علمی این شرکت برای حل مسأله در بخش های مختلف تولید به کار گرفته شد و روندی شامل چند چرای اساسی است

 مهم ترین هدف تکنیک "پنج چرا"، شناسایی و کشف علل ریشه ای یک مشکل برای "پیشگیری از بروز مجدد آن در آینده" به شمار می رود. نکته مهم این است که عدد پنج در این تکنیک، قطعیت ندارد و ممکن است تعداد چراها متغیر باشد. اشاره به عدد پنج به این خاطر است که بر کمیت سوالات برای ریشه یابی تاکید شود. به عنوان مثال صاحب خودروی معیوب باید به این سوالات پاسخ دهد تا رفع عیب به صورت کلی و ادامه صورت صورت پذیرد:

- چرا خودرو به یکباره خاموش شد و دیگر روشن نمی شود؟ عمر باتری تمام شده است.

- چرا عمر باتری تمام شده است؟ زیرا دینام به درستی کار نمی کند.

- چرا دینام به درستی کار نمی کند؟ زیرا مدت زمان زیادی از فعالیت آن گذشته و اقدامی در جهت تعویض باتری صورت نگرفته است.

- چرا اقدامی در جهت تعویض باتری صورت نگرفته است؟ زیرا پول کافی برای تعویض آن در اختیار نبوده است.

- چرا پول کافی برای تعویض باتری در اختیار نبوده است؟ زیرا بخش اعظم حقوق دریافتی خود را صرف خرید لباس های مورد علاقه ام کرده ام.

در این مثال در می یابیم که صاحب خودرو یک بانوی طرفدار مد گرایی و رویکرد «حالا لباس چی بپوشم؟!» است که با خرید لباس های متعدد باعث خرابی خودرو شده و باید جهت جلوگیری از خاموش شدن خودرو، نوع نگاه خود به فلسفه پوشاک را تغییر دهد!

اخیراً استفاده از این مدل در دولت به منظور حل ریشه ای قضیه مشکلات اقتصادی با نتایج چشمگیری همراه بوده تا جایی که شایع شده خود ساکیشی تویودا مبدع این روش از نتایج اعجاب آور آن شگفت زده شده و قصد دارد خط تولید تویوتا را به تولید بشقاب ملامین و گوشتکوب رویی تغییر دهد! اما حل مشکلات اقتصادی با تکنیک پنج چرا:

- چرا مشکلات اقتصادی مردم زیاد شده است؟ چون ارزش پول ملی کم شده است

- چرا ارزش پول ملی کم شده است؟ چون رانت، قاچاق کالا و ارز و سایر مفاسد اقتصادی زیاد شده است

- چرا رانت، قاچاق کالا و ارز و سایر مفاسد اقتصادی زیاد شده است؟ چون در طول این سال ها برخورد مناسب صورت نگرفته است

- چرا برخورد مناسب صورت نگرفته است؟ چون اگر برخورد مناسب صورت می گرفت باعث دلخوری مافیا، اعتراض خودرو سازان، بساز بفروش ها، زمین خواران، رانت خوارها، جنگل خواران، دریا خواران، بیابان خواران، ویژه خواران و .... می شد و فساد جدید تری شکل می گرفت!

- چاره کار چیست؟ باید تلاش کرد مردم آستانه تحمل شان را بالا ببرند!

( درجریان هستید که آقای نوبخت اخیراً فرموده اند: درحالی که دشمنان در تلاش هستند که تابستان داغ را برای مردم ایجاد و به فشارهای تحریمی افزوده کنند، ما در دولت تلاش داریم که با افزایش آستانه تحمل مردم به شکست این پروژه کمک کنیم!)

طوفان فکری را ملاحظه فرمودید. طوفان چه عرض کنم آذرخش، پیچند، تندوزه ، اصلاً انفجار پرتوی فکری را ملاحظه فرمودید! در حقیقت یک تیر و دو نشان است. یعنی با کمترین هزینه و بدون نیاز به ریشه یابی مشکل، برگزاری همایش و مراسم، بگیر و ببند و حتی بدون اینکه کسی مجبور شود، به خاطر رفاقت خودش را از پنجره پائین پرت کند، هم توطئه دشمنان خنثی خواهد شد و هم مشکلات اقتصادی مردم حل می شوند! زیبا نیست؟! 

روز : ماه : سال :